Wakacyjny zarobek w Anglii od 2016 r. bez podatku?

Podatki Praca dołącz do dyskusji (1) 19.03.2015
Wakacyjny zarobek w Anglii od 2016 r. bez podatku?

Michał Grązka

Pracując w Polsce, po otrzymaniu dowolnej kwoty przychodu, należy rozliczyć się z niej w PIT. Podatek zapłacimy już od 3091 zł rocznie. Jednak podczas pracy za granicą (np. wakacyjnej) istnieje możliwość zarabiania bez dodatkowych opłat.

W naszym kraju każdy przychód musi być rozliczany. Nie ważne czy pracujemy na pełen etat, umowę zlecenie czy też sprzedajemy dużą ilość używanych rzeczy na Allegro. W rocznym rozliczeniu podatkowym PIT, które musimy składać do końca kwietnia każdego roku, powinny znaleźć się nasze pełne źródła zarobków. W jakim przypadku nie zapłacimy podatków? Niestety, tylko wtedy kiedy nasze roczne dochody nie przekroczą 3091 zł. Każda kwota powyżej tej sumy oznaczać będzie oddanie jej części fiskusowi. Istnieją mające zmienić ten stan inicjatywy osób, które twierdzą że za pozyskiwanie pieniędzy w wysokości niewystarczającej do utrzymania i normalnego życia nie powinno się dodatkowo obciążać podatnika. Póki co jednak, ustalona granica jest niezmienna. Nieco inaczej wygląda to jednak za granicą. Warto zorientować się w sytuacji podatkowej chociażby krajów europejskich, zwłaszcza jeśli naszym celem jest czasowy wyjazd zarobkowy.

Kwocie wolnej od podatków w krajach Unii Europejskiej należy przyjrzeć się zwłaszcza w świetle ustalonych 18 marca 2015 w Wielkiej Brytanii nowych progów zarobkowych. Rząd konserwatystów tego kraju zapowiada stopniowe podnoszenie granicy, po przekroczeniu której będzie trzeba uiścić podatek. Od nowego roku fiskalnego (2016) ma ona wynieść stosunkowo dużo, bo aż 10 800 funtów brytyjskich. Dla porównania, w roku 2010/2011 było to £6475. Planowany jest stały wzrost tej sumy do poziomu £12 500.

Co oznacza to dla Polaków? Przede wszystkim fakt, że wyjeżdżając np. na wakacje lub pół roku zagranicznej pracy, nie należy bać się o odprowadzanie składek i otrzymywane zarobki można w całości przeznaczyć na utrzymanie się za granicą i odłożenie oszczędności. Przykładowo, przeglądając oferty pracy w Londynie, za objęcie tak prostych i niewymagających specjalistycznych umiejętności stanowisk, jak bycie osobą odpowiedzialną za przygotowanie kanapek w barze, można zarobić ok. 16 000 GBP rocznie. Po obecnym kursie 5,70 zł za funta wynosi to 91 200 złotych. Spędzając w Anglii pół roku, nie przekroczymy kwoty wolnej od podatku, w związku z czym „na czysto” zarobimy ok. 45 000 zł. Należy oczywiście pamiętać o wyższych kosztach utrzymania, jednak oszczędzając podobną część pensji, co w Polsce, wciąż przywieziemy do kraju więcej oszczędności w przeliczeniu na naszą walutę.

Nie można się więc dziwić, że wysokość Polskiej kwoty wolnej od podatku budzi kontrowersje. Rodacy dzięki swoim pomysłom i zaradności uzyskują w rozmaite sposoby kolejne zarobki, jednak na sporadycznym dorabianiu mogą łatwo spotkać się z podatkową granicą. Jeśli macie wątpliwości czy Wasze dodatkowe źródła zarobku wpisują się w sumę opodatkowaną, skonsultujcie to ze specjalistą.

Podobnie, jeśli chcecie legalnie wyjechać na pewien czas za granicę w celach zarobkowych, warto zacząć od rozeznania się ile dochodów będziemy musieli oddać, jeśli przekroczymy konkretny próg otrzymanych pieniędzy. W tego typu kwestiach pomoże nasz zespół prawników, z którym konsultować się można poprzez adres e-mail kontakt@bezprawnik.pl . Zachęcamy do dzielenia się wszelkimi wątpliwościami.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com