Trwa wielka awaria usług Microsoftu. Biura sparaliżowane, gigant technologiczny szuka przyczyny problemu

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji
Trwa wielka awaria usług Microsoftu. Biura sparaliżowane, gigant technologiczny szuka przyczyny problemu

Niemiła niespodzianka czekała dziś osoby, które korzystają z usług Microsoftu (czyli można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowaną większość pracowników). Trwa właśnie wielka awaria usług Microsoftu; nie działają m.in. popularne Teamsy, ale też Outlook, SharePoint Online czy OneDrive for Business.

Trwa wielka awaria usług Microsoftu

Awarie, które najczęściej elektryzują osoby korzystające z sieci, dotyczą w głównej mierze raczej mediów społecznościowych – mowa m.in. o Facebooku czy Instagramie. Znacznie rzadziej zdarzają się awarie, które dotyczą aplikacji używanych w pracy. Dziś jednak tak właśnie się stało – trwa wielka awaria usług Microsoftu.

Pierwsze problemy z działaniem aplikacji Outlook, Teams, SharePoint Online oraz OneDrive for Business zarejestrowano już około godziny 8:00; w ciągu kolejnej godziny zaczęły napływać kolejne, masowe zgłoszenia od użytkowników usług Microsoftu. Świetnie widać to, gdy wejdziemy na serwis Downdetector. W Polsce problemy zgłaszają głównie użytkownicy dużych miast (co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie tam znajduje się najwięcej biur), ale warto przede wszystkim zauważyć, że wielka awaria usług Microsoftu ma charakter globalny. Firma poinformowała na Twitterze, że pracuje nad rozwiązaniem problemu; pracownicy Microsoftu podobno już wstępnie zidentyfikowali przyczynę awarii.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że awaria nie wszędzie jest całkowita – część osób nadal może chociaż w części korzystać z aplikacji, część z kolei jest na ten moment całkowicie od nich odcięta. Na razie nie wiadomo, dlaczego u niektórych użytkowników nie ma praktycznie żadnych problemów z dostępem do usług Microsoftu, podczas gdy spora część w ogóle nie jest w stanie z nich korzystać.

Awaria usług Microsoftu może w tym momencie paraliżować pracę wielu osób

Łatwo się domyślić, że awaria usług Microsoftu prawdopodobnie uniemożliwia lub przynajmniej utrudnia pracę wielu osób. To jednak pokazuje też tylko, jak mocno – i dotyczy to praktycznie całego świata – firmy uzależnione są od narzędzi umożliwiających szybką wymianę informacji w sieci. Co więcej, kilkugodzinna awaria usług Microsoftu może wręcz wygenerować realne straty dla firm – zwłaszcza tych, które w codziennym funkcjonowaniu w dużej mierze opierają się właśnie na komunikacji i wymianie informacji za pośrednictwem wspomnianych wcześniej aplikacji.