Przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o pomoc od państwa, ale muszą się pospieszyć. Niektóre wnioski trzeba złożyć do 10 czerwca

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (267)
Przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o pomoc od państwa, ale muszą się pospieszyć. Niektóre wnioski trzeba złożyć do 10 czerwca

Przedsiębiorcy wciąż mogą wnioskować o pomoc od państwa w ramach tarczy antykryzysowej. Muszą się jednak pospieszyć – w przypadku niektórych form wsparcia wnioski o pomoc dla firm można składać tylko do 10 czerwca.

Wnioski o pomoc dla firm do 10 czerwca

Obecnie przedsiębiorcy nadal mogą wnioskować o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych. W przypadku niektórych z form wsparcia czasu na złożenie wniosku pozostało już niewiele. Mowa o:

  • pożyczce 5 tys. zł,
  • dopłatach do pensji zatrudnionych pracowników,
  • dofinansowaniu do bieżących kosztów prowadzonej działalności.

Największą popularnością od początku cieszyła się bez wątpienia pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł. Większość przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania tej formy pomocy prawdopodobnie już złożyła właściwy wniosek. Jeśli jednak ktoś o tym zapomniał lub wcześniej nie spełniał odpowiednich warunków, czas na złożenie wniosku ma jedynie do 10 czerwca.

Kolejną formą pomocy, o którą można wnioskować jedynie przez kilka najbliższych dni, jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników (zleceniobiorców), mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom z Funduszu Pracy, a także – dopłaty do pensji pracowników/zleceniobiorców objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy (na podstawie tarczy 1.0 i 4.0). Należy przy tym pamiętać, że o dopłaty na podstawie tarczy branżowej (według przeważającego kodu PKD) można wnioskować dłużej – do 30 czerwca.

Wnioski o pomoc dla firm tylko do 10 czerwca można również składać w przypadku dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (na podstawie tarczy 1.0).

Na złożenie wniosków o inne formy pomocy przedsiębiorcy mają więcej czasu

Co jednak z pozostałymi formami wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych? Na przykład o dotację 5 tys. zł (na podstawie tarczy antykryzysowej 9.0) przedsiębiorcy mogą wnioskować aż do 31 sierpnia. Nieco krótszy termin mają na wnioskowanie o zwolnienie ze składek ZUS (za styczeń 2021/grudzień 2020 i styczeń 2021/luty, marzec, kwiecień 2021). Muszą to zrobić do 30 czerwca 2021 r. – i mogą to zrobić wyłącznie elektronicznie.

Najdłuższy – przynajmniej na razie – jest termin wnioskowania o świadczenie postojowe (także na mocy tarczy 9.0). Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca może ubiegać się o świadczenie w terminie do trzech miesięcy od miesiąca, w którym zniesiono stan epidemii. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by rząd miał podjąć takie kroki. Przedsiębiorcy nie powinni również nastawiać się na przedłużenie pomocy dla firm – zwłaszcza po dużym luzowaniu obostrzeń.