Trwa XXVI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy wyszło na ulice miast w Polsce, kwestując na rzecz wyrównania szans w leczeniu noworodków. To również niestety dobra okazja dla oszustów, którzy w ten sposób mogą wykorzystać niższą czujność i szczodrość Polaków. Jak nie dać się oszukać podczas finału orkiestry? Jak wygląda wolontariusz WOŚP?
Od dwudziestu sześciu lat, Polki i Polacy dają pokaz ogromnej szczodrości, hojności, wielkoduszności i wspaniałomyślności przyłączając się do zbiórki podczas każdego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co prawda wesprzeć orkiestrę można na mnóstwo sposobów, to uliczna zbiórka wciąż jest źródłem największych przychodów podczas finału. O czym trzeba pamiętać i na co należy zwrócić uwagę, aby naszej hojności nie wykorzystali oszuści, którzy szukają każdej okazji do łatwego zarobku?
Jak wygląda wolontariusz WOŚP?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wolontariusze nie kwestują pojedynczo. Ze względów bezpieczeństwa najczęściej można spotkać dwuosobowe grupy, a czasem nawet większe. Jeżeli podejdzie do Ciebie samotna osoba podająca się za wolontariusza, której kolega akurat poszedł do toalety, lepiej grzecznie podziękuj i wrzuć pieniądze kolejnej grupie, którą spotkasz. Możesz być pewny, że tego dnia spotkasz ich wystarczająco dużo.
Każdy wolontariusz jest oczywiście wyposażony w tekturową puszkę, identyfikator, oraz oczywiście samoprzylepne, czerwone serduszka. Zarówno puszka, jak i identyfikator mają oznaczenie 26 finału orkiestry. Każdego roku fundacja przygotowuje nowe wzory, a zatem niemożliwe jest korzystanie z puszek i identyfikatorów wykorzystywanych w ubiegłych latach. Identyfikator zawiera imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza. Znajdziemy tam również numer zbiórki, hologram, pieczątkę fundacji oraz kod QR.
Czy wolontariusz WOŚP może mieć przy sobie terminal płatniczy?
Tak. Od czterech lat dzięki wsparciu sponsorów część wolontariuszy jest wyposażona w terminale płatnicze, dzięki czemu można wesprzeć wolontariusza, nie mając przy sobie gotówki. W tym roku 350 wolontariuszy w 116 miastach Polski będzie miało przy sobie takie urządzenia. Co ważne – wolontariusz z terminalem musi mieć na sobie specjalną koszulkę z napisem „zbliż się do orkiestry”. Samo urządzenie również jest oznaczone naklejką z hologramem WOŚP.
Jak nie dać się oszukać podczas 26 finału WOŚP?
Uliczna kwesta wolontariuszy trwa tylko i wyłącznie 14 stycznia. Żaden wolontariusz nie pojawi się na ulicy z puszką w inny dzień. Wolontariusze WOŚP nie zbierają pieniędzy, pukając do mieszkań. Zbiórka trwa wyłącznie na ulicach lub w miejscach publicznych. Niepełnoletniemu wolontariuszowi zawsze musi towarzyszyć osoba dorosła. Puszka, do której przechodnie wrzucają pieniądze, jest zaplombowana specjalnymi banderolami, które można otwierać wyłącznie w sztabie orkiestry.
Wszelkie nieprawidłowości i podejrzane zachowania wolontariuszy należy zgłaszać w najbliższym sztabie WOŚP. Gdy podejrzewasz, że ktoś chce Cię oszukać, odejdź i wrzuć pieniądze kolejnej grupie wolontariuszy. Należy też pamiętać o tym, że kwesta uliczna jest tylko jednym ze sposobów zbiórki podczas finału. Wspomóc orkiestrę można na wiele sposobów, nie wychodząc nawet z domu, chociażby biorąc udział w orkiestrowej aukcji Allegro lub tweetując z użyciem hasztagu #mastercardgrazwosp