Minister zdrowia: wraca nauka zdalna w szkołach. Rząd zaostrza też restrykcje i wprowadza obowiązkowe szczepienia

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (88)
Minister zdrowia: wraca nauka zdalna w szkołach. Rząd zaostrza też restrykcje i wprowadza obowiązkowe szczepienia

Premier Morawiecki zapowiedział wczoraj ogłoszenie nowych obostrzeń. Dziś przedstawił je minister zdrowia. Okazuje się, że wraca nauka zdalna w szkołach – mimo że rząd wcześniej nie dopuszczał takiego rozwiązania. Będą też nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia przed świętami Bożego Narodzenia, obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych, a pracodawcy zyskają możliwość wymagania od pracowników przedstawienia negatywnego testu na COVID-19.

Wraca nauka zdalna w szkołach i ostrzejsze restrykcje

Niedawno minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia od 1 grudnia, które miały obowiązywać do 17 grudnia. Przyczyną zaostrzenia restrykcji było głównie pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. Teraz jednak rządzący postanowili jeszcze mocniej zaostrzyć restrykcje – chociaż nadal nie jest to lockdown.

Minister zdrowia ogłosił przede wszystkim, że od 15 grudnia w miejscach, gdzie obecnie limity wynoszą 50 proc., wejdzie w życie limit 30 proc. Dotyczyć to będzie zatem przede wszystkim restauracji, kin, hoteli, barów czy teatrów. Limit nie będzie obowiązywał osób zaszczepionych, ale tylko wtedy, gdy zostaną one zweryfikowane przez przedsiębiorcę. Odpowiednia ustawa, umożliwiająca weryfiację certyfikatu covidowego, ma być obecnie przygotowywana przez rządzących.

Dodatkowo rząd zdecydował się również na całkowite zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia. Jednocześnie jednak nadal możliwe będzie zorganizowanie imprezy sylwestrowej – z limitem do 100 osób.

Oprócz tego ograniczony zostanie również limit osób poruszających się środkami transportu zbiorowego – do 75 proc. dostępnych miejsc.

To, co może szczególnie zainteresować wiele osób to fakt, że wraca nauka zdalna w szkołach – i to mimo tego, że rządzący od początku roku szkolnego utrzymywali, że nie biorą takiego rozwiązania pod uwagę. Jak stwierdził minister, rząd chce wykorzystać okres ferii do tego, by wydłużyć czas nieobecności dzieci w placówkach. W związku z tym wraca nauka zdalna w szkołach od 20 grudnia i potrwa ona do 9 stycznia.

Oprócz tego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 15 grudnia wszyscy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na obecność koronawirusa. Może to być test PCR albo test antygenowy. Te osoby będą poddawane kwarantannie, z której mogą być zwolnione testem 8. dnia. Nie będzie to jednak dotyczyć osób zaszczepionych preparatami uznawanymi przez UE.

Obowiązkowe szczepienia i nowe uprawnienia pracodawców

Minister zdrowia poinformował jednak również o innych rozwiązaniach, nad którymi ma pracować rząd. Po pierwsze – pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika, by okazał negatywny wynik testu na COVID-19. Testy będą udostępniane za darmo. Jak stwierdził minister,

Wprowadzimy rozwiązanie, że przez formularz dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się zapisać na bezpłatny test dla pracowników. Wybranie go nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę, jak ma to miejsce w przypadku skierowania przez lekarza.

Oprócz tego rząd wprowadzi również obowiązkowe szczepienia od 1 marca – dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Posiadanie szczepienia będzie dopuszczało do pracy.