Czasami wyłamanie szlabanu na przejeździe kolejowym to jedyne sensowne wyjście z niebezpiecznej sytuacji

Moto Dołącz do dyskusji
Czasami wyłamanie szlabanu na przejeździe kolejowym to jedyne sensowne wyjście z niebezpiecznej sytuacji

Każdy z nas wie, że jest grupa kierowców w Polsce, którzy za nic mają sobie kwestie bezpieczeństwa. Dotyczy to także sytuacji na przejazdach kolejowych. Filmy, na których uwiecznione są wyczyny kierowców na zamkniętych przejazdach, są bardzo popularne i stanowią pewnego rodzaju przestrogę i nauczkę dla innych kierujących. Policjanci i pracownicy branży kolejowej od lat apelują do kierowców o szybkie podejmowanie decyzji o odjechaniu z przejazdu, która może uratować życie im i ich pasażerom.

Twoje auto utknęło między szlabanami? Jedyne wyjście – wyłamać je

Niebezpieczne zdarzenia na przejazdach kolejowych zdarzają się niestety bardzo często. Dodatkowo istnieje duża grupa kierowców, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i wykonują ryzykowne manewry już po utknięciu na przejeździe kolejowym z opuszczonymi zaporami. Jedni kierowcy starają się podjechać najbliżej szlabanu, drudzy mają inne pomysły – ustawianie się bokiem do torów i przejeżdżających pociągów. Przedstawiciele służb mundurowych i kolei mówią wprost, takie zachowanie jest niedopuszczalne, a kiedy tylko nasze auto ma uruchomiony silnik i może odjechać, musimy wyłamać zamknięty szlaban na przejeździe.

Nie każdy wie, że szlabany są skonstruowane tak, aby łatwo można było je wyłamać

Każdy nowoczesny szlaban kolejowy ma specjalne łączenie, umożliwiające jego szybkie odgięcie. Mimo tego, że wyłamanie zapory może wiązać się czasami z uszkodzeniem lakieru lub karoserii samochodu, uratowanie życia pasażerów jest warte tego manewru. Niestety, ale droga hamowania kilkusettonowego pociągu jest na tyle długa, że praktycznie nie jest możliwe wyhamowanie rozpędzonego składu po to, aby ocalić pasażerów, którzy utknęli na przejeździe.

Montowanie specjalnych znaków, informujących o możliwości wyłamania szlabanu w razie niebezpieczeństwa to jeden ze sposobów poprawy bezpieczeństwa na torach

Od pewnego czasu trwają burzliwe dyskusje jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na torach z udziałem kierowców samochodów osobowych lub dostawczych. Jednym z pomysłów jest ustawianie specjalnego znaku, który informowałby o możliwości szybkiego wyłamania szlabanu. Wiele osób podnosiło także argumenty, które dotyczyły lepszego szkolenia kierowców i kładzenia większego nacisku na informowanie kursantów o najważniejszych niebezpieczeństwach, które czyhają na nich na przejazdach kolejowych.

Duża część osób, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, chce, aby osoby biorące udział w kursie na prawo jazdy wiedziały jak się zachować na przejeździe w groźnej sytuacji. Informowanie kursantów o możliwości wyłamania szlabanu powinno być według ekspertów jedną z podstawowych informacji, którą musi przyswoić sobie kandydat na kierowcę.