Ładna pogoda to mniej wypadków drogowych? Nic bardziej mylnego

Moto Dołącz do dyskusji
Ładna pogoda to mniej wypadków drogowych? Nic bardziej mylnego

Majowa poprawa pogody wiąże się z niepokojącym wzrostem liczby wypadków drogowych. To paradoks, ponieważ lepsze warunki atmosferyczne powinny sprzyjać bezpiecznej jeździe. Czym można to wyjaśnić?

Drastyczny wzrost liczby wypadków drogowych

Mimo że lepsza pogoda powinna wpływać pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach, dane pokazują, że wcale tak nie jest. Coroczne statystyki potwierdzają niepokojący trend – liczba kolizji i wypadków drogowych w maju jest znacznie wyższa niż w kwietniu. Przyjrzyjmy się danym statystycznym:

  • W 2020 roku w kwietniu odnotowano 1144 wypadki, a w maju ich liczba wzrosła o 542.
  • W 2021 roku w kwietniu zarejestrowano 1462 wypadki, a w maju było ich już 2001.
  • A w 2022 roku w kwietniu odnotowano 1479 wypadków, a w maju liczba ta przekroczyła 2000.

Jak to wyjaśnić? Spróbujmy w ten sposób: wydaje się, że im ładniejsza pogoda, tym większe skłonności kierowców do ryzykownych zachowań na drodze. Wówczas tylko krok dzieli nas od tragedii.

Latem jest szczególnie niebezpiecznie

Wzrost liczby wypadków w maju to dopiero początek jeszcze bardziej opłakanego w skutkach okresu na polskich drogach. Od czerwca do września zazwyczaj notuje się największą liczbę wypadków drogowych. Przykładowo:

  • W 2020 roku odnotowano wówczas aż 2486 wypadków.
  • W 2021 roku 2406 wypadków.
  • Natomiast w 2022 roku średnio miesięcznie od czerwca do września doszło do 2160 wypadków.

Liczba wypadków na drogach wyraźnie spada dopiero w październiku.

Przeklęte piątki

Według statystyk policyjnych największa liczba wypadków drogowych ma miejsce w piątki. To nie tylko dzień o największej liczbie wypadków, ale również najbardziej tragiczny pod względem skali tragedii. W piątki na drogach ginie wielu ludzi. Przyjrzyjmy się danym dotyczącym wypadków w piątki:

  • W 2020 roku w piątki odnotowano 3922 wypadki, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 422.
  • W 2021 roku w piątki zanotowano 3912 wypadków, w których zginęło 354 osoby.
  • Z kolei 2022 roku w piątki doszło do 3617 wypadków, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 302.

Tutaj do wypadków dochodzi najczęściej

Statystycznie najwięcej wypadków występuje w województwie mazowieckim. W 2022 roku odnotowano tam aż 2896 wypadków, w których zginęło 289 osób. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie z 214 ofiarami śmiertelnymi, a trzecie miejsce zajęła Małopolska z liczbą 102 ofiar śmiertelnych. W województwie lubuskim np. zginęły 63 osoby.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich, zarówno pieszych, jak i kierujących, i zawsze powinno być dla nas priorytetem, niezależnie od panujących warunków pogodowych.