Wzmożone kontrole CIT? Luka wynosi już 90 mld zł, a odzyskanie pieniędzy pomogłoby sfinansować plany rządu

Firma Państwo Podatki dołącz do dyskusji (12) 18.07.2019
Wzmożone kontrole CIT? Luka wynosi już 90 mld zł, a odzyskanie pieniędzy pomogłoby sfinansować plany rządu

Edyta Wara-Wąsowska

Masowe kontrole VAT miały na celu walkę z luką VAT i licznymi nadużyciami. Odzyskane środki rząd w dużej mierze przeznaczał na nowe programy socjalne. Luka VAT jednak sukcesywnie się zmniejsza i eksperci przewidują, że odzyskiwanie spektakularnych kwot należy już do przeszłości. Teraz jednak przedsiębiorcy mogą obawiać się, że nastaną wzmożone kontrole dotyczące CIT.

Luka w CIT to już 90 mld zł

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował jakiś czas temu raport, z którego wynika, że luka w CIT tylko w 2017 r. wyniosła od 11 do nawet 21,4 mld zł. Jednocześnie w roku 2016 mogła wynosić ok. 18,4 mld zł, a w 2015 r. – nawet 50 mld zł. Wychodzi zatem na to, że tylko w ciągu trzech lat luka w CIT mogła urosnąć do kwoty 90 mld zł. Skąd właściwie bierze się luka w CIT? Jak wskazują eksperci z PIE, można wyróżnić głównie trzy przyczyny – ukrywanie przychodów, zawyżanie kosztów i sztuczne transfery zagraniczne. Należy jednak pamiętać, że w pewnej mierze luka w CIT to także wynik pomyłek ze strony przedsiębiorców i błędnego stosowania odliczeń i zwolnień (celowego lub nie). Zdaniem PIE największy wpływ miało jednak zaniżanie podstawy opodatkowania.

Co to jednak oznacza dla przedsiębiorców? Niestety, ale prawdopodobnie nic dobrego.

Wzmożone kontrole dotyczące CIT? Taki scenariusz jest prawdopodobny, bo to ogromna szansa na zasilenie budżetu państwa

Tak ogromna luka w CIT (i to tylko wyliczona za lata 2015-2017) to, nie ukrywajmy, szansa dla budżetu państwa. Jeśli udałoby się odzyskać chociaż część z tych środków, to mogłyby one pokryć koszt niektórych programów socjalnych. Z tego względu bardzo prawdopodobne są wzmożone kontrole dotyczące CIT. Należy zresztą pamiętać, że wcześniej to kontrole związane z VAT (ze względu na lukę w VAT) zapewniły państwu dodatkowe wpływy do budżetu. Teraz jednak to źródło jest już na wyczerpaniu.

Co powinni zrobić przedsiębiorcy, by przygotować się do ewentualnej kontroli? W pierwszej kolejności sprawdzić dokładnie księgi rachunkowe za lata 2015-2017. W niektórych przypadkach zalecany może być audyt podatkowy, który pomoże zidentyfikować ewentualne błędy i „zagrożenia” w razie kontroli skarbówki.