Mamy w Polsce pierwszego małego Yodę. To nie żart, kierownik USC uległ w sprawie zmiany imienia

Na wesoło Dołącz do dyskusji (148)
Mamy w Polsce pierwszego małego Yodę. To nie żart, kierownik USC uległ w sprawie zmiany imienia

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy zgodnie z prawem możecie nadać dziecku jakieś „fantastyczne” imię, to właśnie macie odpowiedź. Mężczyzna z Warszawy – po wygranej z Urzędem Stanu Cywilnego – będzie mógł mówić do swojego syna Yoda. Takie będzie drugie imię chłopca.

Yoda – tak będzie miał na drugie imię jeden z warszawskich chłopców

Taką informacją pochwalił się jeden z dziennikarzy na swoim profilu na Facebooku (informacje na profilu są publiczne). Urząd Stanu Cywilnego nie podszedł zbyt entuzjastycznie do tego pomysłu. Mężczyzna decydującą bitwę musiał stoczyć jednak z Radą Języka Polskiego. To ona opiniuje i doradza w zakresie używania języka polskiego, to na Radę spada także doradztwo w zakresie imion. W Bezprawniku opisywaliśmy już zresztą najgłupsze imiona i opinie RJP w konkretnych przypadkach.

W przypadku małego Yody Rada Języka Polskiego też nie była na początku zbyt życzliwie nastawiona. Opinia RJP była taka, że Yoda to m.in. istota o zielonej skórze i mierząca ok. 130 cm. Dziennikarz jednak nie poddał się tak łatwo i w odpowiedzi napisał pismo, w którym dowodził m.in., że taka odpowiedź ze strony Rady ma znamiona dyskryminacji ze względu na kolor skóry, a Władysław Łokietek mierzył (według różnych źródeł) 130-140 cm. Czyli był podobnego wzrostu co Yoda.

Urząd Stanu Cywilnego zgadza się na Yodę

Być może dla wielu osób to nieprawdopodobne, ale…stanęło ostatecznie na tym, że chłopiec będzie miał na drugie imię Yoda. USC powołał się przy wydawaniu decyzji na art. 4 oraz art. 9 w związku z art. 12 ustawy z dnia 12 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. Zgodnie z ustawą decyzję o możliwości zmiany drugiego imienia podjął kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

źródło: facebook.com

Dziennikarz w poście na portalu społecznościowym oznajmił, że chłopiec jest pierwszym Yodą w Polsce (przynajmniej był w momencie, kiedy składał wraz z żoną wniosek do USC).

Już wkrótce się okaże, czy ktoś będzie chciał pójść w ślady mężczyzny. Czy jeszcze jakaś postać z Gwiezdnych Wojen pojawi się w Polsce?

PS. Uprzedzamy – Vader był już opiniowany przez Radę. Negatywnie.