Z aptek wycofano syropy na kaszel Rubital i DEXApico

Zakupy Zdrowie dołącz do dyskusji (4) 18.10.2015
Z aptek wycofano syropy na kaszel Rubital i DEXApico

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie z aptek syropów na kaszel Rubital i DEXApico.

Dzieci chorują dość często i rodzice stosują różne środki, aby ulżyć dzieciom. Obecne niskie temperatury, wilgotność i deszcze sprawiają, że dzieci zapadają na przeziębienia i im podobne przypadłości. Zwykle stosuje się w takich przypadkach środki przeciwgorączkowe, a na kaszel syropy. Dwa dość znane syropy na kasze dla dzieci zostały wycofane z obrotu, chodzi o Rubital i DEXApico.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie ze sprzedaży syropów na kaszel Rubital i DEXApico i to z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Co sprawiło, że środki te trzeba było nagle zdjąć z aptecznych półek?

W przypadku Rubitalu, który zalecany był do stosowania przy przeziębieniach dzieci już od pierwszego roku ich życia, powodem wycofania była decyzja jego producenta. Chodzi o produkty, których numery serii to 010814, 020814 i 030814, a data ważności to 08. 2016 r. Problem dotyczy… braku zmiany kategorii produktu leczniczego z „roślinnego tradycyjnego stosowania” na „tradycyjny produkt leczniczy roślinny”.

Jeśli chodzi o syrop DEXApico produkowany przez Herbapol – Lublin S.A., to powodem wycofania produktu o numerze serii 03062015 o dacie ważności 06.2017 jest także własna decyzja producenta, gdyż na opakowaniu umieszczono złą datę przydatności produktu. Na pudełkach wytłoczono zamiast 06.2017 datę 06.6017.

Nie znalazłem na stronach obydwu firm żadnego oświadczenia, a nawet informacji dotyczącej wycofanych partii syropów. Decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zostały wydane 13 i 14 października tego roku, więc może jeszcze informatycy nie zdążyli zamieścić informacji na witrynach internetowych. Mimo wszystko ciekawi nas, czy w ogóle się pojawią. Na szczęście nie są to informacje dotyczące problemów z jakością produktów, a jedynie sprawami dotyczącymi opakowań czy kategorii, ale jednak ludzie mogą poczuć się zaniepokojeni brakiem syropów w aptekach. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach mamy prawo zwrócić lek do apteki.

Masz problemy lub wątpliwości związane z jakością lub datą przydatności produktów spożywczych i leków i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com