Żabka sprytnie nie obchodzi zakazu handlu w niedzielę – upokorzona Solidarność żąda kontroli

Gorące tematy Praca Zakupy Dołącz do dyskusji (317)
Żabka sprytnie nie obchodzi zakazu handlu w niedzielę – upokorzona Solidarność żąda kontroli

Dzięki lukom w przepisach, niektóre placówki Żabki handlują w niedzielę. Jak zauważa związek zawodowy „Solidarność”, sieć popularnych sklepów franczyzowych otwiera się jako placówki pocztowe, by legalnie funkcjonować w niedziele wolne od handlu. Związkowcy apelują do Głównego Inspektora Pracy o częstsze kontrole w Żabkach, tymczasem resort pracy zapowiada zmiany, mające ukrócić podobne praktyki.

Żabki nie obchodzą zakazu handlu w niedzielę

Jak zauważa Solidarność, zakaz handlu w niedzielę udaje się obejść przed wszystkim tym sklepom, które w rejestrze PKD zmieniły rodzaj przeważającej działalności, umożliwiając sobie handel w wolne niedziele. W konsekwencji część sklepów, w tym Żabek, wykazuje swój status placówek pocztowych. Te, z kolei – według zapisu ustawy – są zwolnione z zakazu handlu. Jak podkreśla szef handlowej Solidarności:

„Z naszych analiz prawnych wynika, że te sklepy nie spełniają przesłanek zawartych w definicji placówki pocztowej zapisanej w ustawie Prawo pocztowe. Tym samym postępują niezgodnie z prawem. Liczymy, że Państwowa Inspekcja Pracy podejmie zdecydowane kroki w tym zakresie, zanim te naganne praktyki ulegną eskalacji. Cieszymy się, że problem zauważył też resort rodziny i zapowiedział nowelizację ustawy w tym zakresie. To realizacja postulatu Solidarności, który zgłaszamy od wielu tygodni.”

PIP nie realizuje w pełni działań kontrolnych

Jak czytamy na stronie Solidarności, w najbliższych dniach handlowa Solidarność zamierza zwrócić się do marszałka Sejmu, a także do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie działań Państwowej Inspekcji Pracy. W tej chwili PIP nie ma możliwości realizować w pełni działalności kontrolnej, związanej z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak mówi przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, Alfred Bujara:

„Z takim wnioskiem zwróciliśmy się do pana marszałka Kuchcińskiego już podczas prac nad tegorocznym budżetem. Niestety nasze pismo w tej sprawie pozostało bez odpowiedzi. Po wejściu w życie wolnych niedziel w handlu, gołym okiem widać, że bez zwiększenia środków finansowych PIP nie jest w stanie w pełni realizować swoich nowych zadań.”

Handlowa Solidarność podkreśla konieczność eliminowania przypadków obchodzenia przepisów o zakazie handlu.

Zmiany w przepisach konieczne

Podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego serwis Money.pl, rozmawiał z wiceministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisławem Szwedem. Wiceminister przyznał, że jeżeli rzeczywiście istnieją praktyki, które obchodzą ustawę, to konieczne jest dokonanie zmian w przepisach.

Udawanie innego PKD

Oprócz faktu, że Żabki obchodzą handel w niedzielę, Solidarność zauważa również tendencję innych placówek do zmieniania wpisów w rejestrze PKD, w celu umożliwienia sobie ominięcia zakazu handlu. Dotyczy to niektórych sklepów spożywczych oraz monopolowych, figurujących w PKD np. jako kioski z papierosami. Alfred Bujara podkreśla:

„Niezgodne z prawdą zmiany dotyczące prowadzonej działalności w rejestrze PKD są przestępstwem zagrożonym karą nawet dwuletniego więzienia. Mam nadzieję, że pracodawcy dopuszczający się tego typu praktyk zdają sobie z tego sprawę. Zwróciliśmy się do Głównego Inspektora Pracy, aby inspektorzy PIP podczas kontroli w placówkach handlowych zwracali również uwagę na ten aspekt.”