Zapamiętaj to sobie raz na zawsze: nie korzystaj z opcji „zachomikuj” na Chomikuj.pl

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (63) 06.12.2016
Zapamiętaj to sobie raz na zawsze: nie korzystaj z opcji „zachomikuj” na Chomikuj.pl

Udostępnij

Jakub Kralka

Albo korzystaj, ale z głową – po uważnym przeczytaniu tego artykułu. Opcja „zachomikuj” wydaje się błahym narzędziem w popularnym serwisie hostingowym, a jednak przynajmniej kilka razy w swoim życiu miałem klientów, którzy narobili nią sobie nie lada kłopotów.

Chomikuj.pl to polska odpowiedź na RapidShare i Megaupload, ale połączona dodatkowo z serwisem quasispołecznościowym – umożliwia nie tylko hostowanie plików przez użytkowników, ale nawet wzajemne ich przeglądanie czy kopiowanie do własnych zasobów. Nie dziwi, że takie możliwości bardzo szybko okazały się kuszące dla mniej uczciwych internautów.

W opinii społecznej serwis stał się jednak do tego stopnia utożsamiany z rozpowszechnianiem treści z naruszeniem prawa autorskiego, że nawet jeden z warszawskich sądów przyznał, że nazywanie Chomikuj.pl „pirackim serwisem” nie narusza dóbr osobistych firmy.

Kiedy stajemy się „piratami” na Chomikuj.pl?

Nie potrafię stwierdzić jakie intencje przyświecały twórcom, kiedy wymyślali Chomikuj.pl – czy od początku mogli przewidywać, że serwis będzie tak chętnie używany przez piratów, czy jednak liczyli na korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. A przecież przeznaczenie jest szlachetne – serwis może posłużyć nam jako bank zdjęć, ulubionych piosenek, filmów czy ebooków. Pamiętajmy, że powstawał w czasach, gdy powszechne dziś usługi chmurowe typu Dropbox czy Google Drive nie były tak popularne lub nie istniały wcale.

Nie każdy kto umieszcza pliki w Chomikuj.pl narusza prawo autorskiego. Nie będzie naruszeniem prawa autorskiego wgranie na swojego „chomika” filmu zripowanego z legalnie zakupionej płyty DVD. Nie będzie też naruszeniem prawa autorskiego nawet wgranie na swojego „chomika” filmu – na przykład – Incepcja, który przed chwilą pobraliśmy z internetu – i to nawet jeśli zrobiliśmy to w sposób, jakiego nie do końca życzyłby sobie producent.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku precyzuje, że zabronione jest rozpowszechnianie utworu przez osoby do tego nieuprawnione. Jeżeli w wyniku wgrania pliku na nasz profil w serwisie Chomikuj.pl ustawienia prywatności są skonfigurowane w taki sposób, że plik staje się publicznie dostępny, dochodzi do naruszenia praw autorskich.

Tym samym większości użytkowników tego serwisu nie gubi wcale to, że z niego korzystają, a przede wszystkim brak wiedzy i świadomości publicznego charakteru ich profilu lub też – rzadziej – ideologia i potrzeba dzielenia się. A jak powszechnie wiadomo – najłatwiej dzielić się cudzą własnością (intelektualną).

Zachomikuj – wielka pułapka na Chomikuj.pl

Wiele osób posiada podstawową wiedzę w zakresie prawa autorskiego, jednak i tak wpadają w pułapkę, która bardzo często kończy się wezwaniem na posterunek czy otrzymywaniem pism od kancelarii prawnych (nie zawsze są to zresztą pisma, którym warto zaufać, copyright trolling kwitnie i bardzo szkodzi branży praw autorskich). Taką pułapką jest funkcja „zachomikuj”.

Kiedy przeglądamy czy nawet pobieramy zbiory innych użytkowników serwisu, często udostępniane z (jak już ustaliliśmy) naruszeniem prawa, sami nie musimy jeszcze spodziewać się odpowiedzialności z tego tytułu. Ale jeśli bardzo przypadną nam one do gustu, możemy je też skopiować do naszego „chomika” korzystając z opcji „zachomikuj”. Regulamin serwisu wyjaśnia ten mechanizm w następujący sposób (wydaje mi się, że jeszcze jakiś czas temu ta opcja nie była równie precyzyjnie opisana, co dobrze świadczy o administratorach witryny):

Funkcja „zachomikuj do własnego chomika” umożliwia skopiowanie pliku z jednego Konta w Serwisie na inne Konto, bez konieczności ściągania i ponownego ładowania pliku. Plik skopiowany w ten sposób jest samodzielnym Plikiem Hostowanym, niezwiązanym z oryginałem. Użytkownik Konta, z którego skopiowano plik w ten sposób, nie ma możliwości ingerowania w dalsze losy kopii, chyba że możliwość taką przewidują przepisy prawa lub niniejszego Regulaminu.

Tym samym zachomikowanie nie prowadzi do utworzenia hiperłącza czy innego rodzaju odesłania do pliku źródłowego (w takiej sytuacji odpowiedzialność byłaby dyskusyjna, ale na szczęście aktualne orzecznictwo TSUE bardzo pomogłoby w rozwianiu wątpliwości). Dochodzi do stworzenia samodzielnej kopii – co do zasady, ponieważ odrębny mechanizm dotyczy utworów publikowanych bezpośrednio przez wydawców w celach promocyjnych, ale to z punktu widzenia naszej dyskusji, nieistotne. Osoby posiadające profile publicznie wyświetlające ich zawartość będą odpowiadały za naruszenie prawa autorskiego.

Nigdy nie Chomikuj.pl publicznie

O ile nie jesteśmy niespełnionym DJ-em i nie chcemy za sprawą serwisu udostępniać szerszej widowni własnych piosenek i teledysków, nasz profil na Chomikuj.pl powinien mieć charakter całkowicie prywatny. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar zbierać na nim dobra kultury, które przez cały czas znajdują się w obrocie i są chronione prawem autorskim.

W przypadku problemów związanych z prawem autorskim w serwisie Chomikuj.pl, jak i prawem autorskim w ogóle, przydatna może być pomoc prawnika. Zainteresowanych pomocą zachęcamy do kontaktu.

63 odpowiedzi na “Zapamiętaj to sobie raz na zawsze: nie korzystaj z opcji „zachomikuj” na Chomikuj.pl”

 1. Niby fajnie że można ściągnąć wszystko to co jest niedostępne nigdzie indziej, a linki są prawie zawsze aktywne (zbawienne źródło pdfów do szkoły), ale mi wykasowali nawet pliki które oznaczyłem jako prywatne i nikt nie miał dostępu do nich oprócz kretyńskich adminów.

  • Proszę napisać więcej o sprawie. Czy to była pornografia dziecięca?
   Czy to może były duże pliki o zerowej wartości tylko by zmarnować miejsce np. ISO linuksa, pliki RAW (zajmujące dużo)?
   Czy możliwe, że ktoś inny wrzucił to na chomika te same pliki (plik miał taki sam hash więc został skasowany)?

   • Były to tylko odcinki Top Gear, niektore starsze są trudno dostępne po premierze, dlatego chciałem je zachować z własnego dysku na chomika

 2. Panie Jakubie
  Zacytuję pańską wypowiedź dotyczącą dochodzenia przez Polsat swoich praw w sprawie nielegalnych transmisji ksw 37 na youtube i facebooku: „Dużo ludzi nie kupuje PPV, bo wie, że i tak znajdzie nielegalną transmisję w internecie. Sąd jednak na pewno nie zgodzi się z takim przelicznikiem (200 x 40). Do zadań sądu należałoby zracjonalizowanie tego. Obrońca może podnosić, że nikt by nie kupił transmisji, ale to by było szkodliwe.”
  Pytanie moje brzmi: co by było szkodliwe, w jaki sposób, dla kogo szkodliwe i dlaczego?
  Pozdrawiam

 3. Witam jestem ekspertem więc wypowiem się. To co powiem będzie nie na temat i nie będzie miało żadnego wpływu na meritum sprawy.

  „Dochodzi do stworzenia samodzielnej kopii – co do zasady”

  Oczywiście samodzielna kopia nie jest tworzona, to by zajmowało zbyt wiele miejsca. Szczególnie że jest opcja ‚chomikowania’ całych katalogów. Plik zajmuje się fizycznie w jednym miejscu na dysku, nie ważne ile osób go ‚zachomikuje’. Jest stosowana deduplikacja plików (polecam hasło na wiki).
  Tak samo jak dwie osoby wgrają ten sam plik, to po prostu jest liczony jego skrót kryptograficzny, jeśli jest ten sam, to plik jest kasowany tak by została tylko jedna kopia. I na każdym koncie jest odnośnik do tego samego pliku.

  Jeśli osoba A wgra plik, system stwierdzi po skrócie kryptograficznym, że go nie ma w systemie. Plik pozostanie na dysku, a osoba A dostanie odnośnik do niego na swoim koncie. Jeśli teraz osoba B zachomikuje go, to plik nie zostanie fizycznie skopiowany, po prostu na koncie B powstanie odnośnik do pliku wgranego przez osobę A.
  Jeśli teraz osoba A zleci skasowanie pliku ze ‚swojego konta’ to oczywiście plik fizycznie nie zostanie skasowany, skasowany zostanie tylko odnośnik do pliku na koncie A. Plik dalej będzie można pobrać korzystając z odnośnika z konta osoby B.
  Prawnicy przed sądami twierdzą ze skoro obie (lub nawet setka osób jeśli chodzi o popularne seriale) musi zlecieć skasowanie linku by plik był niemożliwy do sprzedania przez system chomikuj to powód do tego by obie osoby płaciły (no albo setka osób). Sądy nie chcą wchodzić w to, wola przyznać odszkodowanie bo prawnicy i sędziowie to jedna korporacja. Z tą korporacja PiS musi zrobić porządek, inaczej lud mu nie daruje i PiS przegra wybory. Wtedy korporacja weźmie się za PiS i ich wszystkich wsadzi do mamra jako zemstę że źle mówili na korporację.

  • Też zwróciłem na to uwagę czytając artykuł, jednak to niuanse techniczne, które dla użytkownika serwisu czy innych osób, których sprawa dotyczy (wytwórni, autora..) nie mają znaczenia. Jak wiemy nawet opcja usunięcia treści z portali społecznościowych czy tego typu zbiorników na pliki, zwykle fizycznie nie usuwa plików, a jednak nie są już dostępne w sieci, a jedynie dla właściciela portalu (w celach zabezpieczenia ewentualnych dowodów przestępstwa, analizy danych na potrzeby reklamy i innych badań, być może także inwigilacji itd.). Więc choć nakazem sądu jest usunięcie pliku z serwisu, to de facto celem jest zaprzestanie udostępniania, bo chyba zgodzimy się, że nikogo nie obchodzi to, że właściciel serwisu ma dalej taki film na swoim serwerze, jeśli go nie udostępnia. Posługując się podanym przykładem, efektem takiego nakazu ma być uniemożliwienie pobrania pliku z konta użytkowników A i B, natomiast może się okazać, że za jakiś czas użytkownik C „wrzuci” ten sam plik i wówczas jego odnośnik być może będzie prowadził do starego pliku, który cały czas siedział sobie na serwerze. Do sedna – sformułowanie „samodzielna kopii” najpewniej jest małym przekłamaniem, ale nie ma to żadnego znaczenia dla użytkownika końcowego, bo chodzi o link do pliku a nie sam plik.

 4. A jak napiszę list papierowy do kochanki z dokładną informacją gdzie leży u mnie na półce najnowsza płyta z filmem to kochankę tez ukarzą za posiadanie nielegalnej kopi filmu bo to nie jej!? Niby odnośnik posiada na papierze…
  PARANOJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *