Zakładasz lokatę w Inbanku, chcesz im dać swoje pieniądze, a oni przetrzepią cię tak, jakbyś brał kredyt

Finanse Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Zakładasz lokatę w Inbanku, chcesz im dać swoje pieniądze, a oni przetrzepią cię tak, jakbyś brał kredyt

Ludzie listy piszą, tym razem pan Michał zasygnalizował nam, że lokata Inbank wiąże się z dość dziwnymi praktykami banku.

Przypomnijmy sobie na czym polega lokata: oddajemy bankowi nasze pieniądze, ten następnie sobie nimi obraca, a jeśli przez umówiony okres nie wypłacimy ich z powrotem (najczęściej 3-6-12 miesięcy), to zostaną nam wypłacone dodatkowe odsetki. Krótko mówiąc, żeby wpłacać pieniądze na lokatę co do zasady musimy mieć ich jakąś nadwyżkę.

Lokata Inbank tylko dla wypłacalnych?

Tymczasem lokata Inbank, kiedy już zdecydujemy się na jej założenie, oczekuje od nas wyrażenia zgody na ocenę zdolności kredytowej i analizę związanego z tym ryzyka.

Mam nawet w pamięci taką sytuację, jak jakieś 9 miesięcy temu chciałem założyć lokatę w Inbanku, który wówczas jeszcze korzystnie odróżniał się na tle innych lokat czy kont oszczędnościowych. Ale jakoś tak przyjęty proceder wpłacania pieniędzy przez bramkę płatniczą Blue Media mnie odrzucił, niby formalnie wszystko jest w porządku, ale intuicyjnie po prostu mi ta metoda nie zagrała jako jednak mało kojarząca się z procedurami obecnymi na co dzień w sektorze bankowym.

Jak donosi pan Michał bez wyrażenia zgody na takie praktyki, czyli wgląd w historię operacji na potrzeby oceny zdolności kredytowej, nie uda nam się założyć lokaty w Inbanku. Nie bez racji wskazuje też, że nie spotkał się z tego typu rozwiązaniem w innych bankach, które umożliwiają otwarcie lokaty.

Niedopatrzenie Inbanku czy niepokojące praktyki?

Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy na łamach Bezprawnika z ekspertem Inbanku, który mówił bardzo ciekawie o inflacji, oczekiwaniach rynkowych i między innymi strukturze Inbanku – opartego w sporej mierze na udzielaniu kredytów konsumenckich na zakup towarów (analogicznie do na przykład Santander Consumer Banku).

Pozostaje mi mieć nadzieję, że niefortunne badanie zdolności kredytowej w ogóle nie ma miejsca i jest to tylko przeoczenie przy konstruowaniu formularzy dotyczących zakładania lokat (choć jest to jednak mimo wszystko przeoczenie nieprzystające instytucji finansowej tej rangi). W rzeczywistości jednak – ponownie głośno wyrażam nadzieję – Inbank takich danych w ogóle nie zbiera i nie analizuje. Na pewno będziemy się z bankiem w tej sprawie kontaktowali.

Kalkulator lokat

Za niektóre z poleconych kont wydawca Bezprawnika może otrzymać prowizje