ecommerce

Allegro chce sprzedawać alkohol przez internet. Platforma ma już pracować nad nowym rozwiązaniem

Allegro chce sprzedawać alkohol przez internet. Platforma ma już pracować nad nowym rozwiązaniem

Sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu nie jest wbrew pozorom zabroniona; mimo to na to rozwiązanie decydują się stosunkowo nieliczni. Dziwić mogą zatem zapowiedzi, że możliwy będzie zakup alkoholu przez Allegro. Największa polska platforma ecommerce ma już pracować nad wprowadzeniem tej możliwości.

Zakup alkoholu przez Allegro. Platforma pracuje nad nowym rozwiązaniem

Zagadnieniu sprzedaży alkoholu za pośrednictwem internetu poświęciliśmy już na łamach Bezprawnika kilka artykułów. Jak wskazywał m.in. Rafał Chabasiński, sprzedaż alkoholu w internecie jest w teorii dozwolona, ale w praktyce może wiązać się z pewnymi trudnościami – i sklep ecommerce, który decyduje się na takie rozwiązanie, musi mieć tego świadomość. Mowa na przykład o konieczności właściwego sformułowania regulaminu e-sklepu; formalnie sprzedający prowadzi działalność stacjonarną, a internet jest tylko kolejnym kanałem sprzedaży. Klient w ten sposób zobowiązuje się teoretycznie do odebrania zamówienia w miejscu prowadzenia sprzedaży przez właściciela sklepu; ostatecznie jednak (ale musi się to znaleźć w regulaminie sklepu) klient udziela pełnomocnictwa firmie kurierskiej do odbioru napojów alkoholowych w jego imieniu i dostarczenia pod wskazany adres. Tym samym prosta z pozoru transakcja musi być obwarowana dodatkowymi zastrzeżeniami i zapisami.

Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy sprzedawcy decydują się na sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu. Teraz najprawdopodobniej dołączy do nich największa polska platforma ecommerce – okazuje się, że zakup alkoholu przez Allegro to rozwiązanie, nad którym obecnie pracuje spółka. Jak poinformowała „DGP”, rzecznik Allegro, Marcin Gruszka, przyznał, że trwają prace nad wprowadzeniem takiej opcji. Jak twierdzi rzecznik firmy, z badań ma wynikać, że klienci są zainteresowani tym rozwiązaniem. Z informacji zdobytych przez dziennik wynika, że Allegro nie bierze jednocześnie pod uwagę dostawy przez paczkomaty, a jedynie dostawy kurierskie – ze względu na brak możliwości sprawdzenia wieku przy odbiorze alkoholu z maszyny paczkowej. Tym samym to na kurierach miałby również ciążyć obowiązek sprawdzania wieku osoby, która zamówiła alkohol do domu. To może jednak być ostatecznie dość skomplikowane – co bowiem w sytuacji, gdy alkohol miałby odebrać inny domownik lub gdyby kupujący nie był w stanie w danym momencie znaleźć dokumentów?

Kontrowersyjny ruch Allegro

Już teraz można się spodziewać, że wprowadzenie opcji zakupu alkoholu przez Allegro wywoła spore emocje. Nie wiadomo też, czy ostatecznie taki ruch faktycznie opłaci się platformie – oraz czy firma nie wycofa się z tego rozwiązania, jeśli już sama zapowiedź spotka się z ogromną krytyką zarówno ze strony konsumentów, jak i różnych organizacji czy aktywistów.