W pewnym wieku zakup mieszkania może okazać się po prostu niemożliwy. Przeszkodą będą bankowe regulacje

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
W pewnym wieku zakup mieszkania może okazać się po prostu niemożliwy. Przeszkodą będą bankowe regulacje

Dla coraz większej grupy osób zakup własnej nieruchomości wydaje się celem nie do osiągnięcia – zwłaszcza jeśli miałoby to być mieszkanie w jednym z najdroższych miast wojewódzkich, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. W pewnym wieku kupno nieruchomości może okazać się szczególnym wyzwaniem – na drodze mogą bowiem stanąć bankowe regulacje, jeśli kupujący chce posiłkować się kredytem hipotecznym. 

Zakup mieszkania w pewnym wieku może być znacząco utrudniony

Sporo osób kupujących nieruchomość na własne cele mieszkaniowe posiłkuje się kredytem hipotecznym. Zazwyczaj jest on udzielany na okres maksymalnie 25 lat – choć w części banków można starać się o wydłużenie okresu spłaty do 30 lub nawet 35 lat.

Jednocześnie banki najczęściej wyznaczają maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym – zgodnie z harmonogramem – zostanie spłacona ostatnia rata kredytu zobowiązania. Tym samym w pewnym wieku zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego może okazać się po prostu niemożliwe. Najczęściej banki ustanawiają maksymalny wiek kredytobiorcy na poziomie 70-75 lat; to oznacza natomiast, że wzięcie kredytu hipotecznego po ukończeniu 50. roku życia może okazać się w niektórych wypadkach problematyczne. Jeśli potencjalny kredytobiorca chce zaciągnąć zobowiązanie na maksymalny okres oferowany przez bank (czyli wspomniane wyżej 30-35 lat, jeśli instytucja daje taką możliwość), to w dniu składania wniosku kredytowego często nie może mieć więcej niż 40-45 lat.

Wiele zależy też oczywiście od sytuacji finansowej kredytobiorcy, źródła osiąganych dochodów (i wysokości zarobków) czy historii kredytowej; nie da się jednak ukryć, że starszy kredytobiorca to dla banku znacznie wyższe ryzyko.

Teoretycznie jednak nawet osoba po 50 czy 55. roku życia może otrzymać kredyt hipoteczny; warunek jest jednak taki, że zobowiązanie będzie udzielone na 15-20 lat. To z kolei wymaga już bardzo dobrej zdolności kredytowej.

Paradoksalnie bardzo młoda osoba również może mieć problem z zaciągnięciem zobowiązania

O ile jednak problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego przez nieco starszą osobę nie powinny tak dziwić, o tyle dla niektórych zaskakujące może być to, że również młoda osoba może mieć problem z wzięciem kredytu na mieszkanie. W teorii bank może udzielić takiego kredytu już osiemnastolatkowi; w praktyce jednak zdarza się to bardzo rzadko. Powody są dość prozaiczne; osoby młode rzadko osiągają zarobki pozwalające im na wzięcie wysokiego kredytu, w dodatku źródłem ich dochodu często są tzw. umowy śmieciowe. Warto też mieć na uwadze, że dla banku udzielenie zobowiązania bardzo młodej osobie wiąże się po prostu z większym ryzykiem kredytowym – sytuacja finansowa osiemnasto- czy dwudziestolatka jest zazwyczaj mało stabilna.

Jaki wiek jest zatem – z perspektywy banku – najlepszy do składania wniosku o kredyt hipoteczny? Banki najchętniej udzielają wysokich kredytów osobom w wieku 30-40 lat, których sytuacja finansowa i zawodowa jest już znacznie bardziej stabilna.