Coraz częstsze powodzie błyskawiczne w miastach powodują, że dochodzi do zalewania wielu miejsc, które znajdują się pod ziemią (np. piwnic czy parkingów podziemnych). Jednak gdy nasz samochód zalany na parkingu ulegnie trwałemu uszkodzeniu, mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie od właściciela lub zarządcy parkingu. Jeżeli to nie będzie możliwe, będziemy musieli skorzystać ze zwykłej procedury naprawy samochodu np. w ramach swojej polisy autocasco.
Właściciel lub zarządca parkingu może ponieść konsekwencje zalania samochodów
O możliwości ubiegania się o odszkodowanie w takich sytuacjach poinformował serwis Prawo.pl. Eksperci wypowiadający się na łamach serwisu wyróżnili dwa rodzaje odpowiedzialności za zalany samochód na parkingu – kontraktową oraz deliktową. O odpowiedzialności kontraktowej mówimy wtedy, gdy zarządca lub właściciel parkingu zobowiązał się do sprawowania opieki nad pojazdem w drodze umowy. Co ważne, nie musi być to klasyczny rodzaj umowy. Do wypłaty odszkodowania wystarczy np. regulamin parkingu. Warto jednak wiedzieć, że wypłata odszkodowania w tym wypadku może obejmować tylko niektóre szkody. Tego typu rozwiązanie dotyczy przede wszystkim płatnych i strzeżonych parkingów. O odpowiedzialności deliktowej mówimy wtedy, gdy uszkodzenia samochodu wyniknęły z zaniedbań osób, które są odpowiedzialne za utrzymanie parkingu i niedopuszczenie do jego zalania.
Dr Kamil Szpyt mówił także na łamach serwisu Prawo.pl o sytuacji, w której wada konstrukcyjna budynku przyczyni się do zalania parkingu podziemnego. W takich sytuacjach to deweloper odpowiada za szkody, które zostały spowodowane np. wadliwie działającym systemem odprowadzania wody z parkingu.
Nie tylko właściciel może ponosić odpowiedzialność za zalanie parkingu podziemnego
Oprócz odpowiedzialności właściciela i zarządcy obiektu, konsekwencje za zalanie go może ponosić także przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. Może dziać się tak na przykład wtedy, gdy niedrożność i przepełnienie sieci kanalizacyjnych uniemożliwi odpłynięcie wody z zalanego parkingu podziemnego. Ważny jest w tym wypadku także fakt, że odpowiedzialność przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego odbywa się na zasadzie ryzyka, co sprawia, że właściciel zalanego samochodu nie musi udowadniać winy i zaniedbań firmy.
Jeżeli jednak właściciel samochodu posiada autocasco, może zdecydować się na likwidację powstałej szkody tą drogą. Często może to być jedyny sposób na uzyskanie pieniędzy z odszkodowania, gdyż może zdarzyć się sytuacja, w której za zalany parking nikt nie odpowiada. Eksperci Prawo.pl przestrzegają jednak przed odmowami wypłaty odszkodowania, nawet w przypadku posiadania przez nas polisy autocasco.