UOKiK ma nowe zalecenia dla kredytobiorców. Podpowiada, co mogą zrobić już teraz

Finanse Dołącz do dyskusji (95)
UOKiK ma nowe zalecenia dla kredytobiorców. Podpowiada, co mogą zrobić już teraz

Dziś kolejne posiedzenie decyzyjne RPP. Eksperci spodziewają się podwyżki o 100 pb. Kredytobiorcy natomiast wciąż czekają na pomoc od rządu, dlatego UOKiK zdecydował się na przygotowanie szeregu rad i sposobów, z których Polacy mogą skorzystać już teraz. Jakie są zalecenia UOKiK dla kredytobiorców?

Zalecenia UOKiK dla kredytobiorców

Obecnie główna stopa referencyjna kształtuje się na poziomie 4,5 proc. Zdaniem ekonomistów już dziś – po decyzji RPP – może jednak osiągnąć poziom 5,5 proc., natomiast w perspektywie najbliższych kilku miesięcy – prawdopodobnie ok. 6,5-7 proc. Najwięksi pesymiści prognozują, że w przyszłym roku stopa referencyjna będzie już dwucyfrowa.

Kredytobiorcy nadal czekają natomiast na obiecane przez rząd wsparcie – chociaż nie będzie ono tak spektakularne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Na razie jednak nie ma odpowiedniego projektu legislacyjnego. W międzyczasie sytuacja finansowa wielu osób, które zaciągnęły zobowiązania, systematycznie się pogarsza, dlatego też pojawiły się nowe zalecenia UOKiK dla kredytobiorców.

Co urząd doradza osobom, które wzięły kredyt? Przede wszystkim skorzystanie z rozwiązań, które są dostępne już teraz.

Wakacje kredytowe już teraz

Po pierwsze – kredytobiorcy nie muszą czekać na rządowy projekt, by już teraz skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Dotyczy to osób, które mają kredyt hipoteczny i straciły pracę lub główne źródło utrzymania. W takiej sytuacji wystarczy, że złożą do banku odpowiedni wniosek – można to zrobić poprzez stronę finanse.uokik.gov.pl. Gdy bank otrzyma taki wniosek, powinien natychmiast zawiesić umowę kredytową. Jeśli kredytobiorca miał wykupione ubezpieczenie związane z kredytem, bank poinformuje go o wysokości składki. Okres kredytowania (i inne terminy przewidziane w umowie kredytowej) wydłużą się o okres zawieszenia, który może wynieść maksymalnie 3 miesiące.

Warto pamiętać, że wakacje kredytowe dotyczą również kredytu konsumenckiego, a w ich czasie nie są naliczane dodatkowe odsetki czy koszty.

Należy w tym miejscu podkreślić, że banki zazwyczaj oferują też własne wakacje kredytowe – na swoich warunkach. Z tego względu kredytobiorcy, którzy chcieliby skorzystać z takiego rozwiązania, powinni też zapoznać się z ofertą swojego banku.

Zalecenia UOKiK dla kredytobiorców. Kto może, niech nadpłaci kredyt lub negocjuje marżę z bankiem

Jakie jest kolejne rozwiązanie zaproponowane przez urząd? To nadpłata kredytu hipotecznego – jak zapewnia UOKiK, nadpłata może dać większe korzyści niż niejedna inwestycja, w tym lokata bankowa (chociaż ich oprocentowanie zaczęło ostatnio w niektórych bankach systematycznie rosnąć). Spłata części lub całości kredytu przed terminem obniża całkowity koszt kredytu. Częściowa szybsza spłata obniża dodatkowo wysokość raty lub skraca okres spłaty (w zależności od tego, co wybierze klient).

Oczywiście jest to rozwiązanie dostępne jedynie dla części kredytobiorców; dodatkowo takich, którzy są w dobrej sytuacji finansowej. Jeśli chodzi o zalecenia UOKiK dla kredytobiorców, którzy na nadpłatę nie mogą sobie pozwolić, urząd zaleca stworzenie poduszki finansowej i choćby minimalne ograniczenie konsumpcji. Niestety – ani nadpłata kredytu, ani budowa poduszki finansowej i ograniczenie innych wydatków nie sa radami odkrywczymi.

Większość kredytobiorców zdaje sobie też sprawę z tego, że może skorzystać (o ile spełnia odpowiednie warunki) z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców. Warto jednak zwrócić uwagę na inne zalecenie UOKiK – czyli negocjowanie marży kredytowej z bankiem. Kredytobiorca ma do tego prawo. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zmiana kredytu na tańszy w innym banku (chociaż może wiązać się to z dodatkowymi kosztami notarialnymi itd., dlatego warto najpierw dokładnie przeanalizować, czy to opłacalne rozwiązanie).

Jest oczywiście też jeszcze jedno rozwiązanie – czyli zmiana oprocentowania na stałe. W tym przypadku jednak, podobnie jak przy zmianie banku kredytującego, warto najpierw zastanowić się, czy faktycznie będzie to opłacalne.