Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy – jest pomysł, by usunąć Napoleona z hymnu

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (189)
Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy – jest pomysł, by usunąć Napoleona z hymnu

Przyznajcie się, ilu z Was jest w stanie zaśpiewać z marszu więcej niż pierwszą zwrotkę Mazurka Dąbrowskiego? No właśnie. Dlatego propozycję lekkiej korekty hymnu w drugiej zwrotce należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach ciekawostki.

Nie jest to propozycja Prawa i Sprawiedliwości, co trzeba zaznaczyć na samym wstępie. Na taki pomysł wpadł niejaki Piotr Zapart, przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. To właśnie ten władca miałby w hymnie zająć miejsce Napoleona Bonaparte.

Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy

Tak właśnie miałby brzmieć zmodyfikowany wers mazurka. Motywacji takiej zmiany pomysłodawca upatruje w historii. Józef Wybicki słowa pieśni napisał na emigracji we Włoszech, kiedy rozbiory Polski dla ówczesnych były tak samo świeże, jak reforma Sądu Najwyższego autorstwa PiS. Miał nadzieję, że ktoś będzie w stanie pomóc Polsce odzyskać niepodległość. Tym kimś miał być, w zamyśle Wybickiego Napoleon – wódz, który podbił całą Europę. Dziś już wiemy, że historia potoczyła się inaczej, a wojowniczy Francuz niewiele pomógł sprawie Polskiej. Piotr Zapart twierdzi, że są inni bohaterowie w naszej historii, którzy bardziej się przysłużyli naszej ojczyźnie. Chociażby Jan III Sobieski.

„Dał nam przykład Jan Sobieski, jak zwyciężać mamy!” – Czy to nie brzmi pięknie? Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć.

Nie da się ukryć, że takie uhonorowanie króla, który powstrzymał napływ arabskich imigrantów turecką armię pod Wiedniem, idealnie wpasowałoby się w politykę historyczną, jaką uprawia obecny obóz rządzący. Umieszczenie jego wizerunku na banknocie 500 zł, co samo w sobie można rozpatrywać w kategorii symbolu, ze względu na niektóre prześmiewcze określenia tego nominału jak widać, nie wszystkim wystarcza.

Hymn Polski a prawo

No dobrze, przyjmijmy, że ktoś faktycznie zamierza zrealizować ten pomysł i dokonać zmiany hymnu. Jego tekst określony jest w ustawie i to ten akt należałoby znowelizować według zamysłów reformatorów.

Art. 12 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
1. Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest „Mazurek Dąbrowskiego”.
2. Tekst literacki hymnu państwowego zawiera załącznik nr 4.
3. Tekst muzyczny hymnu państwowego w układach: na jeden głos, na fortepian oraz na głos i fortepian zawiera załącznik nr 5.
4. Minister Kultury i Sztuki 3 zatwierdza tekst muzyczny hymnu państwowego w układach: na zespoły chóralne, instrumentalne i instrumentalno-wokalne.

Zmiana hymnu to jedno, a zmiana pieśni, która miałaby być hymnem to o wiele trudniejsze zadanie. Przynajmniej w teorii. Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski, ponieważ tak stanowi konstytucja.

art. 28.3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.

W przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznice odzyskania niepodległości. Patrząc na uprawianą obecnie politykę historyczną oraz przywiązywanie wagi do symboli narodowych, propozycja zmiany hymnu wcale nie dziwi. Od jakiegoś czasu mówi się również o zmianie godła czy uhonorowaniu 100 wsi za ich udział w Powstaniu Styczniowym. Dlaczego by do kompletu nie zmienić i hymnu?