Partnerzy serwisu:
ecommerce Finanse

Allegro wprowadza niekorzystne zmiany dla użytkowników Smarta

Rafał Chabasiński
13.02.2023
Allegro wprowadza niekorzystne zmiany dla użytkowników Smarta

Już za miesiąc wejdą w życie zmiany w Allegro Pay. Nie ucieszą się z nich abonenci pakietu Allegro Smart, którzy korzystają z płatności odroczonych. Stracą możliwość rozkładania zobowiązania na trzy darmowe raty. Nie będą też mogli za darmo podzielić na raty płatności, którą wcześniej odroczyli. Powód zmian? Wzrost kosztów działalności.

Allegro tnie koszty i znowu ogranicza możliwości abonentom pakietu Allegro Smart

Można śmiało powiedzieć, że płatności odroczone stały się prawdziwym hitem branży ecommerce w zeszłym roku. Polacy wręcz pokochali możliwość robienia zakupów na „wirtualny zeszyt”. Skorzystali z tego także krajowi potentaci rynku. Usługa Allegro Pay w zeszłym roku przebiła próg miliona klientów po dziewięciu miesiącach działalności. Okazuje się jednak, że od kuchni sytuacja nie wygląda tak różowo, skoro firma zdecydowała się na cięcie kosztów.

Od 14 marca wchodzą w życie zmiany w Allegro Pay, które raczej nie przypadną do gustu abonentom pakietu Allegro Smart. Stracą bowiem kilka dotychczas dostępnych możliwości. Obecnie mogą za darmo podzielić swoją płatność na trzy raty. Co więcej, możliwość ta obejmuje także płatności już odroczone. Wystarczy, że nie minął jeszcze 30-dniowy termin spłaty. Obydwie możliwości przejdą do historii.

Klienci z aktywną usługą Allegro Smart!

  • Płatność za zakupy z Allegro Pay będą mogli rozłożyć na 2 bezpłatne spłaty (RRSO 0%) zamiast dotychczasowych 3 spłat lub będą mogli wybrać od 3 do 20 miesięcznych spłat (RRSO 29,94%).
  • Po zakupie z odroczoną płatnością z Allegro Pay do 30 dni, będą mogli przesunąć termin swojej spłaty, wybierając od 3 do 20 miesięcznych spłat (RRSO 29,94%).

Zamiast trzech bezpłatnych rat abonentom pakietu Allegro Smart zostaną tylko dwie. W przypadku zakupu z odroczoną płatnością stracą tę możliwość zupełnie. W takiej sytuacji zostanie im do dyspozycji jedynie rozłożenie zobowiązania na płatne miesięczne raty.

Zmiany w Allegro Pay zbliżą do siebie abonentów pakietu Allegro Smart i zwykłych użytkowników serwisu

Zmiany w Allegro Pay obejmą także użytkowników bez pakietu Allegro Smart. Można by wręcz postawić tezę, że serwis stawia na zestandaryzowanie oferty. W tym jednak przypadku mamy do czynienia ze zmianą raczej na plus dla „zwykłych” użytkowników serwisu.

Klienci bez aktywnej usługi Allegro Smart!

  • Płatność za zakupy z Allegro Pay będą mogli rozłożyć na 3 do 20 miesięcznych spłat (RRSO 29,94%).
  • Po zakupie z odroczoną płatnością z Allegro Pay do 30 dni, będą mogli przesunąć termin swojej spłaty, wybierając od 3 do 20 miesięcznych spłat (RRSO 29,94%).

Jak widać, zmiany w Allegro Pay sprawią, że jedyną różnicą pomiędzy abonentami pakietu Allegro Smart i resztą użytkowników będzie rozkładanie płatności na dwie bezpłatne raty zarezerwowane dla tych pierwszych.

Serwis zapewnia przy tym, że warunki umów zawartych do 13 marca nie ulegną w zmianie w żaden sposób. Same płatności odroczone w ramach oferty „zapłać później Allegro Pay do 30 dni” pozostaną bezpłatne. Z rozkładania płatności na raty wciąż można będzie korzystać przy zakupach powyżej 200 zł. Serwis nie zamierza też na razie rezygnować z możliwości dokonywania spłaty kartą. Zmiany w Allegro Pay uzasadnia właśnie chęcią zachowania bezpłatnego charakteru płatności odroczonych i najważniejszych cech usługi.

Co więcej, jak podaje portal cashless.pl, Allegro ma dla użytkowników płatności odroczonych coś na osłodę. Jeszcze w tym roku ma wzrosnąć limit kwoty płatności, którą można odraczać. Obecnie wynosi on 4,2 tys. zł. Serwis najprawdopodobniej zdecyduje się na podwyżkę do poziomu w okolicach aktualnego średniego wynagrodzenia. W zeszłym roku wynosiło ono 6,5 tys. zł, a w tym może sięgnąć nawet 6,9 tys. zł.