Zapominalscy kierowcy muszą liczyć się z surową karą. Zmiana przepisów od 1 stycznia 2024 r.

Moto Dołącz do dyskusji
Zapominalscy kierowcy muszą liczyć się z surową karą. Zmiana przepisów od 1 stycznia 2024 r.

Już 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, brak rejestracji używanego auta w określonym terminie będzie skutkować wysoką karą. Ma to pomóc w „oczyszczeniu” Centralnej Ewidencji Pojazdów z pojazdów, które są zarejestrowane, choć już dawno nie jeżdżą po polskich drogach.

Zmiany w rejestracji auta. Zapominalscy kierowcy muszą liczyć się z wysokimi karami

Obecnie osoby, które nabywają pojazd, mają obowiązek to zgłosić; zgodnie z przepisami mają na to 30 dni (czyli tyle samo, ile zbywca pojazdu ma na poinformowanie urzędu o sprzedaży auta). Zgłoszenie nabycia nie jest jednak równoznaczne z przerejestrowaniem auta na nowego właściciela; może ono nastąpić później, a przepisy do tej pory nie określały, ile nabywca pojazdu ma na to czasu.

Już od 1 stycznia przepisy ulegną jednak zmianie. Po pierwsze, obowiązek nabycia pojazdu przestanie istnieć (choć należy podkreślić, że utrzymany zostanie obowiązek zgłoszenia sprzedaży auta). Po drugie jednak – i ważniejsze – konieczna będzie zamiast tego rejestracja samochodu, na co nowy właściciel auta będzie mieć 30 dni (jeśli nabywcą jest osoba fizyczna, która kupiła pojazd na własny użytek) lub 90 dni (jeśli samochód nabył przedsiębiorca handlujący pojazdami).

Należy też podkreślić, że lepiej by osoby, które kupią pojazd po 1 stycznia 2024, pamiętały o nowym obowiązku i fakcie, że nastąpiły zmiany w rejestracji auta – jeśli nie wywiążą się z konieczności rejestracji samochodu w terminie, zapłacą sporą karę. Osoby, które kupiły pojazd na własny użytek i nie zarejestrują go w ciągu 30 dni, zapłacą karę w wysokości 500 zł. Jeśli będą się ociągać z rejestracją samochodu jeszcze dłużej i nie dopełnią obowiązku przez 180 dni, kara wzrośnie aż do 1000 zł. Nieco inaczej kształtują się natomiast kary dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie handlu pojazdami. W ich przypadku najniższy wymiar kary to 1000 zł, jednak dopiero po przekroczeniu 90 dni od nabycia pojazdu. Przy przekroczeniu 180 dni kara zwiększa się do 2000 zł.

Nowy obowiązek będzie dotyczyć jedynie tych kierowców, którzy zakupią auto po 1 stycznia

Co jednak, jeśli ktoś kupi pojazd np. w połowie grudnia czy na kilka dni przed końcem roku? Takie osoby nie muszą martwić się zmianami w rejestracji samochodów – obowiązują ich takie same zasady jak do tej pory. Jeśli jednak auto zostanie zakupione po 1 stycznia, konieczne będzie dopełnienie nowych formalności.