Sytuacja na południu Polski spowodowała, że zawieszono zajęcia w wielu szkołach i placówkach edukacyjnych w czterech województwach najmocniej narażonych na skutki powodzi. Dla rodziców może to jednak oznaczać spory problem – zwłaszcza jeśli są aktywni zawodowo i nadal, mimo sytuacji, wykonują swoją pracę. ZUS jednak przypomina, że w takiej sytuacji przysługuje im zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci, które nie mogą iść do placówki ze względu na powódź
Jak donosi Ministerstwo Edukacji Narodowej, z informacji przekazanych przez kuratorów wynika, że w wyniku powodzi zajęcia zawieszono łącznie w 600 szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych, znajdujących się na terenie czterech województw – dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego. To jednak oznacza, że rodzice są zobowiązani do samodzielnego zapewnienia opieki najmłodszym, co może być trudne, jeśli są aktywni zawodowo (i nawet w obliczu powodzi nadal są zmuszeni do uczęszczania do zakładu pracy). Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednak, że w takiej sytuacji rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jeśli dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, to rodzice i opiekunowie opiekujący się zdrowym dzieckiem do lat 8. mogą ubiegać się właśnie o wspomniany zasiłek. Należy przy tym dodać, że za nieprzewidziane uznaje się zamknięcie, o którym rodzic/opiekun został powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.
Warto jednak pamiętać o pewnych warunkach dotyczących możliwości otrzymania zasiłku. Po pierwsze, zasiłek przysługuje wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić dziecku opiekę (wyjątkiem jest sytuacja, w której opieka dotyczy chorego dziecka do dwóch lat). Oprócz tego należy mieć też na uwadze fakt, że maksymalny czas otrzymywania zasiłku opiekuńczego wynosi najwyżej 60 dni w roku kalendarzowym. Co więcej, limit ten ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego; nie ma w tym przypadku znaczenia liczba członków rodziny, liczba dzieci czy liczba innych członków rodziny wymagających opieki.
Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek Z-15A. Należy też dołączyć do niego zaświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła zostały zamknięte.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku; wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, w tym również za dni wolne od pracy.