ZUS przypomina przedsiębiorcom o ważnym obowiązku. I nie chodzi wcale o opłacenie składek

Firma Dołącz do dyskusji
ZUS przypomina przedsiębiorcom o ważnym obowiązku. I nie chodzi wcale o opłacenie składek

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, nie mieli zbyt rozbudowanych obowiązków informacyjnych. Teraz jednak ZUS przypomina przedsiębiorcom o ważnym obowiązku w postaci deklaracji ZUS DRA.

ZUS przypomina przedsiębiorcom o ważnym obowiązku

W ramach Polskiego Ładu weszło w życie wiele zmian obejmujących przedsiębiorców. Do najważniejszych z nich należy oczywiście nowy sposób ustalania składki zdrowotnej. Warto jednak pamiętać również o obowiązku informacyjnym w postaci comiesięcznego raportowania ZUS DRA. Przed 1 stycznia 2022 r. takiego obowiązku nie mieli przedsiębiorcy, którzy opłacali składki wyłącznie za siebie. Po wejściu w życie zmian w ramach Polskiego Ładu stało się to jednak obowiązkowe także i w ich przypadku.

Okazuje się jednak, że wielu przedsiębiorców… zapomina o dopełnieniu tego obowiązku. I informuje o tym sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku,

Przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. Niestety obowiązek ten wrócił wraz z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wprowadził „Polski Ład”. My wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje.

Okazuje się zatem, że ZUS dodatkowo przypomina przedsiębiorcom o ważnym obowiązku wysyłając im specjalne komunikaty, jednak z jakiegoś powodu część osób prowadzących własny biznes nadal o nim zapomina.

Za brak deklaracji ZUS DRA przedsiębiorcy grożą konsekwencje

Przedsiębiorca, którzy nie prześle ZUS DRA w terminie musi liczyć się z tym, że ZUS automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej – co po zmianach w ramach Polskiego Ładu poskutkuje błędnym rozliczeniem. Warto zaznaczyć, że składki „obliczone” przez ZUS w takiej sytuacji będą na poziomie minimalnym, co z kolei w większości przypadków będzie oznaczać konieczność sporządzenia korekty i uiszczenia odsetek. To zresztą nie wszystko – przedsiębiorca, który nie wywiąże się z obowiązku, musi również liczyć się z karą grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł.

Do kiedy należy złożyć ZUS DRA?

Osoby prowadzące własny biznes, które do tej pory nie wywiązywały się z obowiązku informacyjnego, powinny jak najszybciej go dopełnić (i zorientować się, ile odsetek mają do zapłaty). Przedsiębiorcy mający osobowość prawną muszą składać ZUS DRA do 15. dnia każdego miesiąca, pozostali (czyli m.in. osoby opłacająca składkę wyłącznie za siebie) – do 20. dnia.