ZUS sam obliczy i rozliczy składki za przedsiębiorcę i jego pracowników. Nadchodzi rewolucja w Zakładzie

Firma Dołącz do dyskusji (231)
ZUS sam obliczy i rozliczy składki za przedsiębiorcę i jego pracowników. Nadchodzi rewolucja w Zakładzie

ZUS wyręczy przedsiębiorców w rozliczeniach i stanie się wirtualnym biurem rachunkowym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych stawia przed sobą ambitne cele – chce osobom prowadzącym firmę zaoferować rozwiązanie podobne do usługi „Twój e-PIT”. 

ZUS wyręczy firmy i rozliczy składki za przedsiębiorcę?

Cyfryzacja ZUS postępuje – wdrażane są kolejne e-usługi, a Zakład w tym roku poradził sobie z wyzwaniem, jakim była obsługa kilku dużych, ogólnopolskich programów wsparcia (m.in. zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, Polski Bon Turystyczny). Niedawno też na łamach Bezprawnika pisaliśmy o tym, że być może Zakład w przyszłości zdecyduje się nawet na stworzenie własnego systemu płatniczego.

ZUS jednak postanowił wyznaczyć sobie ambitne cele już na kolejne lata. Jak donosi money.pl, w planie działań na lata 2021-2023 ZUS wpisał m.in. pomysł budowy wirtualnego biura rachunkowego. Potwierdza to zresztą sama prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Dla polskich przedsiębiorców może to oznaczać szereg ważnych ułatwień.

Po pierwsze – ZUS prawdopodobnie rozliczy składki za przedsiębiorcę – a właściwie za jego pracowników. Obecnie co miesiąc większość przedsiębiorców musi wysyłać co miesiąc do ZUS deklarację rozliczeniową. Po wdrożeniu nowego systemu to Zakład wziąłby na siebie obowiązek prawidłowego wyliczania i rozliczania składek. Tym samym przedsiębiorcy nie musieliby sami się o to troszczyć i obawiać się, że popełnią błąd. Zamiast tego sprawdzaliby jedynie, czy rozliczenie przygotowane przez ZUS zgadza się ze stanem faktycznym. Jak przyznaje prezes ZUS, taka „zamiana ról” pozwoliłaby na ograniczenie liczby błędów, ale także – na ograniczenie kontroli. Zakład do wyliczania i rozliczania składek wykorzystywałby dane, którymi już dysponuje.

Wyraźna inspiracja „Twój e-PIT”. Warto trzymać kciuki, by wykonanie było nieco lepsze

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sama przyznaje że to, że ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę i wyręczy go w comiesięcznych obliczeniach, ma uprościć cały proces rozliczania składek – tak samo jak w przypadku zeznań podatkowych. Wszystko wskazuje zresztą na to, że ZUS po prostu chce wprowadzić rozwiązanie podobne do usługi Twój e-PIT. Jeśli chodzi bowiem o zeznania podatkowe, to skarbówka bierze na siebie ciężar przygotowania deklaracji za podatników (na podstawie posiadanych danych). Jeśli wszystko się zgadza, podatnik jedynie akceptuje rozliczenie przygotowane przez skarbówkę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ZUS uniknie błędów, jakie towarzyszyły początkom usługi Twój e-PIT.

Skorzystają nie tylko przedsiębiorcy

Jak przekonuje dodatkowo prezes ZUS, na nowym rozwiązaniu mają skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale wszyscy klienci Zakładu. Dzięki zebraniu wszystkich danych w jedną całość (co będzie konieczne, jeśli ZUS ma obliczać i rozliczać składki) przyspieszone zostanie także przyznawanie zasiłków, emerytur czy rent.