Chcesz złożyć wniosek do ZUS na ostatnią chwilę? Możesz mieć ogromny problem, bo dziś ruszają prace serwisowe na PUE ZUS

Firma dołącz do dyskusji (7) 30.06.2020
Chcesz złożyć wniosek do ZUS na ostatnią chwilę? Możesz mieć ogromny problem, bo dziś ruszają prace serwisowe na PUE ZUS

Edyta Wara-Wąsowska

Dziś jest już ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj. Przedsiębiorcy, którzy postanowią zostawić to na ostatnią chwilę mogą mieć jednak spory problem i w rezultacie – nie otrzymać zwolnienia. 

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS tylko do 30 czerwca. Ale lepiej złożyć go jeszcze rano

Przypuszczalnie większość przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS złożyła już stosowny wniosek. Część mogła jednak uznać, że nie ma żadnej różnicy, czy wniosek złoży w kwietniu, maju, czy też ostatniego dnia czerwca (który jednocześnie jest ostatnim dniem umożliwiającym złożenie wniosku). Przedsiębiorcy, którzy zamierzają złożyć wniosek dzisiaj, powinni zatem przygotować się na pewne utrudnienia.

Po pierwsze – w tym momencie wniosek mogą złożyć już wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem PUE ZUS. Wszystko przez zmianę przepisów, która dokonała się na skutek wejścia w życie tarczy antykryzysowej 4.0. Wniosek RDZ, podobnie jak wnioski RSP-D czy RSP-DK można złożyć tylko przez internet.

Na to przedsiębiorcy mogli być przygotowani już od co najmniej kilku dni. Pojawia się jednak nowy problem – dziś wieczorem rozpoczną się prace serwisowe na PUE ZUS, co oznacza, że platforma będzie praktycznie nieczynna, a złożenie wniosku może okazać się niemożliwe. ZUS ogłosił, że od godz. 21:00 do 0:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do platformy.

Oczywiście równie dobrze może być tak, że pomimo prac serwisowych wystąpią jedynie drobne opóźnienia – np. przedsiębiorca poczeka dłużej na ładowanie wniosku. Równie dobrze PUE ZUS może jednak zostać sparaliżowana – zwłaszcza jeśli więcej osób wpadnie na pomysł składania wniosku wieczorem.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero będą składać wniosek, muszą pamiętać o czymś jeszcze. Umorzeniu podlegają jedynie nieopłacone składki. Jeśli przedsiębiorca opłacił składkę za poprzednie miesiące, zwolnienia nie uzyska. Podobnie zresztą będzie w przypadku, gdy miał nadpłatę na koncie. Zaliczenie nadpłaty ZUS na składki przez Zakład było jak najbardziej zgodne z prawem.

Uwaga: tylko do dzisiaj można również złożyć deklaracje rozliczeniowe, które uprawniają do zwolnienia ze składek.

Ze składaniem wniosku muszą pospieszyć się też uprawnieni do dodatku solidarnościowego

O zwolnienie ze składek ZUS można starać się tylko do dzisiaj, jednak 30 czerwca to też ostatni dzień, w którym można złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy tak, by otrzymać pomoc także za czerwiec. Osoby, które złożą wniosek w lipcu, nie będą miały możliwości ubiegania się o świadczenie za czerwiec.

W przypadku dodatku solidarnościowego czas na złożenie wniosku za czerwiec był znacznie krótszy. Wnioski można było składać dopiero od 22 czerwca.