Dobra wiadomość dla części emerytów i rencistów. W przyszłym roku mogą liczyć na dodatkowe kilkaset złotych

Finanse Podatki Praca Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla części emerytów i rencistów. W przyszłym roku mogą liczyć na dodatkowe kilkaset złotych

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Wszystko wskazuje na to, że mogą w przyszłym roku liczyć na zwrot pieniędzy z PIT. Ma to związek z trzynastą i czternastą emeryturą.

Zwrot pieniędzy z PIT dla emerytów i rencistów. Mogą liczyć nawet na 400 zł

Pojawiają się już pierwsze informacje, że emeryci będą mogli liczyć w 2024 r. na niższą waloryzację niż w tym roku – wszystko ze względu na spadającą inflację. Dla seniorów jest jednak inna, dobra informacja – i jest nią zwrot pieniędzy z PIT dla emerytów i rencistów.

Jak przypomina „Fakt”, na zwrot mogą liczyć głównie emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza kwoty 2200 zł. Wszystko ze względu na fakt, że emerytom i rencistom – oprócz składki zdrowotnej – z trzynastek i czternastek została również potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Po rozliczeniu zeznania podatkowego za rok 2023 na zwrot pieniędzy z PIT z tego tytułu mogą liczyć ci seniorzy, których świadczenia nie przekraczają kwoty 30 tys. zł w skali roku – tyle bowiem wynosi obecnie kwota wolna od podatku. Jak wskazuje dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, urzędy skarbowe będą mogły zwracać zaliczki na podatek już od połowy lutego, a część emerytów i rencistów może liczyć na zwroty w wysokości nawet 400 zł.

Ile wyniesie zwrot pieniędzy z zaliczki na podatek dochodowy? Im wyższe świadczenie, tym wyższy zwrot, ale tylko do pewnego momentu

„Fakt” policzył, ile może wynosić całkowity zwrot ze skarbówki z tytułu zaliczek na trzynastą i czternastą emeryturę. Na przykład przy świadczeniu w wysokości 800 zł brutto miesięcznie, zwrot wyniesie 114 zł; przy świadczeniu w wysokości 1300 zł zwrot może jednak już wynieść 221 zł. Kwota zwrotu rośnie zresztą razem z wysokością świadczenia; najwyższa będzie w przypadku emerytury lub renty, która wynosi 2100 zł brutto miesięcznie. W takim przypadku zwrot wyniesie nawet 412 zł. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę w wysokości 2200 zł brutto miesięcznie, nie otrzymają zwrotu podatku z trzynastki i czternastki.

Szybszy zwrot przy złożeniu deklaracji podatkowej elektronicznie

Jak szybko seniorzy dostaną zwrot podatku? Warto pamiętać, że na najszybsze zwroty można liczyć przy złożeniu deklaracji podatkowej elektronicznie – w takim wypadku urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania. W praktyce zresztą zwrot często przychodzi już nawet po kilku albo kilkunastu dniach. Emeryci i renciści mogą elektronicznie zaakceptować (lub zmienić, a następnie złożyć) deklaracje w usłudze Twój e-PIT. Przygotowane wstępnie deklaracje najprawdopodobniej pojawią się w usłudze 15 lutego.