Jest pomysł ustanowienia 1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy. Teraz zajmuje się nim ministerstwo

Państwo Dołącz do dyskusji
Jest pomysł ustanowienia 1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy. Teraz zajmuje się nim ministerstwo

Chociaż Polska i tak należy do krajów europejskich z dużą liczbą dni wolnych od pracy, pomysł wprowadzenia kolejnego dnia wolnego – tym razem 1 sierpnia – dodatkowo wszedł do debaty publicznej. Dla jednych to świetna okazja do odpoczynku i uhonorowania ważnego wydarzenia, dla innych – dodatkowe koszty dla gospodarki. Zwolennicy argumentują, że ustanowienie 1 sierpnia świętem miałoby wymiar nie tylko symboliczny, ale również edukacyjny i patriotyczny.

W 2025 roku przypada 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybuchło ono 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwało 63 dni. Według ostrożnych szacunków zginęło w nim około 200 tys. osób, a znaczną część miasta zrównano z ziemią.

Pomysł ustanowienia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy nie jest nowy

Z okazji kolejnej rocznicy ważnego wydarzenia w historii Polski pojawił się pomysł, by uczcić ten dzień nie tylko obchodami, ale także ustawowo wolnym dniem. Petycja w tej sprawie trafiła już do Sejmowej Komisji ds. Petycji, a ta skierowała ją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W przeszłości podobne petycje trafiały do Sejmu RP, jednak każdorazowo je odrzucano. Tym razem inicjatywę podjęło Stowarzyszenie Lepszy Sulejówek. Według stowarzyszenia ten dzień powinien być poświęcony nie tylko pamięci, ale też edukacji i budowaniu świadomości narodowej. Dzięki wolnemu dniowi więcej obywateli mogłoby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych w całej Polsce. Byłaby to również okazja do refleksji nad historią i wspólnego świętowania narodowej tożsamości.

W tym roku 1 sierpnia wypada w piątek, więc byłaby szansa na długi weekend

W 2025 roku 1 sierpnia wypada w piątek. Potencjalne święto połączone z dniem wolnym od pracy stworzyłoby więc tzw. długi weekend – trzy dni odpoczynku bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. To dodatkowy argument dla zwolenników wprowadzenia nowego dnia wolnego.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o dniach wolnych od pracy z 1951 roku dni wolne są wymienione enumeratywnie. Każda zmiana wymaga zatem nowelizacji przepisów. Wprowadzenie 1 sierpnia jako nowego dnia wolnego byłoby zatem decyzją nie tylko symboliczną, ale i legislacyjną, niosącą skutki dla rynku pracy i budżetu państwa.

Powstanie Warszawskie mimo różnych opinii na jego temat i zasadności pozostaje jednym z najważniejszych symboli walki o wolność. Dla wielu obywateli – młodszego i starszego pokolenia – 1 sierpnia jest okazją do refleksji nad historią i tożsamością narodową.