Ponad 100 powiatów w czerwonej i żółtej strefie, Warszawa na 99 proc. z obostrzeniami. Wielka aktualizacja listy MZ

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (311) 07.10.2020
Ponad 100 powiatów w czerwonej i żółtej strefie, Warszawa na 99 proc. z obostrzeniami. Wielka aktualizacja listy MZ

Edyta Wara-Wąsowska

3003 – to liczba nowych dobowych zakażeń SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby zmarło też 75 osób, w tym 8 – bez żadnych chorób współistniejących. Już dzisiaj rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział na jutro konferencję MZ i ogłoszenie nowej listy żółtych i czerwonych stref. Na liście ma znaleźć się ponad 100 powiatów. Warszawa niemal na pewno znajdzie się w żółtej strefie.

Ponad 100 żółtych i czerwonych powiatów, Warszawa w żółtej strefie

Liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach rośnie w ogromnym tempie. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono wprawdzie 44 tys. testów (rekord) jednak warto pamiętać, że testy wykonuje się jedynie w przypadku osób objawowych. To oznacza, że gdyby testom poddały się np. rodziny zakażonych (nie wykazujące na razie objawów), potwierdzonych przypadków mogłoby być znacznie więcej.

Już wczoraj minister zdrowia na konferencji z komendantem głównym komisji ogłosił politykę „zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających bezpieczeństwa”. W jej ramach już od 10 października (a nie 15, jak miało być pierwotnie) zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Wśród nich – nakaz zakrywania nosa i ust w żółtej strefie w przestrzeni publicznej. Co więcej, jak zapowiedział minister, w miejscach gdzie trzeba mieć maseczkę, osoby bez maseczki tylko z zaświadczeniem lekarskim nie otrzymają kary. Skąd jednak takie zaświadczenie wziąć, zwłaszcza w tym momencie, minister już nie tłumaczy. Nie wiadomo więc, jak egzekwowanie przepisów będzie wyglądać w praktyce – zwłaszcza że dodatkowo jeśli ktoś odmówi przyjęcia mandatu, to wniosek o ukaranie zostanie skierowany automatycznie nie tylko do sądu, ale i sanepidu. Szerzej omawia to Paweł Mering w swoim tekście o odmowie przyjęcia mandatu a karze administracyjnej.

Jutro, jak poinformował rzecznik MZ, zostanie dodatkowo ogłoszona nowa lista powiatów objętych restrykcjami. Jak twierdzi, na liście znajdzie się ponad 100 żółtych i czerwonych powiatów. Dodatkowo, jak podkreślił, na 99 proc. Warszawa znajdzie się w żółtej strefie. To oznacza, że od soboty w stolicy trzeba będzie nosić maseczki także na ulicach czy w parkach. Wszystko wskazuje zresztą na to, że w żółtej strefie znajdzie się znacznie więcej miast – to również zasugerował w swojej wypowiedzi rzecznik MZ.

Dodatkowe działania MZ

Oprócz tego podczas krótkiego wystąpienia rzecznik MZ poinformował również, że „na dziś bufor łóżkowy jeszcze jest” (przypomnijmy: na dziś zajętych jest 4000 łóżek i 283 respiratory). Jak jednak dodał, MZ przygotowuje się do wdrożenia 16 szpitali koordynacyjnych, które mają zająć się pacjentami chorymi na COVID-19. Na jutrzejszej konferencji, oprócz nowej listy, minister zdrowia ogłosi też umiejscowienie nowych szpitali jednoimiennych. Jak podkreśla rzecznik, MZ ma też podejmować działania, by w żadnym z tych szpitali nie zabrakło personelu medycznego.