Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 2100 zł wypłacane co miesiąc. I dotację na start

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (64)
Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 2100 zł wypłacane co miesiąc. I dotację na start

Osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą, mogą skorzystać z nowej formy wsparcia. Otrzymają nie tylko dotację na start, ale także przez pół roku – środki na opłacenie składek ZUS czy wynajmu lokalu w wysokości 2100 zł miesięcznie. 

2100 zł dofinansowania miesięcznie dla przedsiębiorców i dotacja na start. Wnioski można składać do 9 lipca

21 czerwca ruszył nabór wniosków w ramach programu „Opolskie dotacje z PO WErem”. Osoby, które zdecydują się na założenie działalności gospodarczej na terenie województwa opolskiego i spełniające odpowiednie warunki mogą liczyć na dotację na start i 2100 dofinansowania miesięcznie dla przedsiębiorców przez pół roku.

O dotację i dofinansowanie mogą ubiegać się osoby bezrobotne, które chcą wystartować z własnym biznesem. Celem projektu jest pomoc osobom, które w wyniku pandemii koronawirusa po 1 marca 2020 r. straciły pracę i myślą o założeniu własnej firmy. Co istotne, program jest skierowany do osób w wieku 18-29 lat. O dodatkowe środki mogą ubiegać się wnioskujący, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej.

Wnioski można składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Nabór wniosków potrwa do 9 lipca.

Ile mogą otrzymać osoby ubiegające się o środki w ramach programu? W pierwszej kolejności – 23 050 zł bezzwrotnej dotacji na start. Warunek jest jednak taki, że dotację muszą wydać na cele ujęte w biznesplanie. Oprócz tego jednak osoba, która założy biznes i skorzysta ze wsparcia, może liczyć na 2100 zł dofinansowania miesięcznie dla przedsiębiorców przez pół roku. To świadczenie pomostowe przedsiębiorca będzie mógł wydać na bieżące wydatki, takie jak np. składki ZUS czy wynajem lokalu. Łącznie zatem w ramach programu można otrzymać 35 650 zł.

Szkolenia z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej

Warto jednak wspomnieć, że 2100 zł dofinansowania miesięcznie dla przedsiębiorców i 23 tys. zł dotacji na start to nie jedyna forma wsparcia, jaką otrzymuje osoba, która bierze udział w programie. Początkujący przedsiębiorca może też liczyć na pakiet szkoleń – z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także z promocji czy pozyskiwania kapitału.

Uczestnicy szkoleń dowiedzą się więcej o sporządzaniu biznesplanu i jego realizacji, poznają inne źródła finansowania działalności gospodarczej, a także sposoby na pozyskanie i utrzymanie klienta. Dowiedzą się też, jak reklamować swoją działalność i wezmą udział w zajęciach z podstaw księgowości i przepisów podatkowych. Oprócz tego zapoznają się też z podstawowymi przepisami regulującymi prowadzenie działalności gospodarczej. Zajęcia będą odbywać się w całości zdalnie.