Prawie 9,5 tys. zł zysku z lokaty Getin Banku na 6,5 proc.

Finanse Dołącz do dyskusji
Prawie 9,5 tys. zł zysku z lokaty Getin Banku na 6,5 proc.

Banki i bez osobliwego szantażu Jarosława Kaczyńskiego podnoszą powoli oprocentowanie lokat. Całkiem ciekawą ofertę stworzył Getin Bank, umożliwiając założenie lokaty bez konieczności posiadania konta osobistego w tym banku. 6,5 proc. na lokacie w Getin Banku może przynieść nawet prawie 9,5 tys. zł zysku po roku. 

6,5 proc. na lokacie w Getin Banku. Nadal skromnie, ale…

Banki może jeszcze nie rozpoczęły prawdziwej bitwy o klienta, jeśli chodzi o lokaty, ale bez wątpienia coś zaczęło się zmieniać – a to Bank Pekao S.A. daje 7 proc. na lokacie w skali roku, a to Toyota Bank oferuje konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 7,05 proc. w skali roku (choć warto pamiętać o pewnym kruczku). Wcześniej oprocentowanie podniósł też m.in. mBank. Za każdym razem należy jednak dokładnie przestudiować warunki lokaty czy konta oszczędnościowego, bo klient musi zazwyczaj spełnić przy okazji określone wymagania (lub liczyć się z tym, że oferta ma pewne poważne ograniczenia). Lokata na Nowe Środki w Getin Bank jest pod tym względem o tyle ciekawa, że aby ją założyć, nie trzeba posiadać konta osobistego w tym banku – co jest wymagane w większości wypadków.

Maksymalnie 6,5 proc. na lokacie w Getin Banku może teoretycznie wypadać blado w porównaniu z ofertami części konkurencji, jednak mimo wszystko warto zwrócić na nią uwagę – z kilku powodów.

Minimalna kwota lokaty to 5000 zł, ale już maksymalna – to 180 000 zł. Co więcej, w ramach aktualnej edycji akcji można założyć aż 5 depozytów objętych minimalnym oprocentowaniem. To z kolei oznacza, że np. przy wpłaceniu 100 tys. zł na 12 miesięcy zysk w skali roku (już przy uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych) wyniesie 5265 zł. Przy 180 tys. zł – już sporo ponad 9000 zł (a dokładniej: 9477 zł). Jeśli ktoś dysponuje mniejszymi oszczędnościami, np. w wysokości 20 tys. zł, może liczyć na nieco ponad 1000 zł.

O tym trzeba pamiętać

Osoby chcące skorzystać z oferty Getin Banku powinny  pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – 6,5 proc. na lokacie w Getin Banku dotyczy lokat 12-miesięcznych. Przy lokacie 6-miesięcznej oprocentowanie w skali roku wynosi wprawdzie również 6,5 proc., ale już przy 3-miesięcznej – 6 proc. w skali roku. Dodatkowo lokata dotyczy wyłącznie nadwyżki ponad saldo ze wszystkich rachunków, które klient posiada w banku, na dzień 27 czerwca 2022 r. Jeśli suma nowych środków będzie niższa niż wymagane 5000 zł, niższe będzie też oprocentowanie (maksymalnie 2 proc. na 12 miesięcy). Dotyczy to również środków ponad ustalony limit (180 000 zł) – one trafią na drugą, niżej oprocentowaną lokatę.

Co ciekawe, należy też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli zainteresowana osoba nie posiada konta osobistego w Getin Bank i zdecyduje się na założenie lokaty poprzez stronę internetową Getin Banku lub bankowość elektroniczną, to lokata zostanie automatycznie depozytem odnawialnym. Posiadacze konta osobistego będą mogli przy zakładaniu lokaty zdecydować, czy depozyt ma być odnawialny, czy też nie.