Znamy już wysokość abonamentu RTV w 2025 r. Ale może się jeszcze okazać, że rząd zdecyduje się na duże zmiany

Codzienne Dołącz do dyskusji
Znamy już wysokość abonamentu RTV w 2025 r. Ale może się jeszcze okazać, że rząd zdecyduje się na duże zmiany

Co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji decyduje o wysokości stawki na abonament RTV. Wiadomo już, ile ona wyniesie w przyszłym roku – choć trudno nie zastanawiać się, czy rząd nie zdecyduje do tego czasu o zmianie sposobu finansowania mediów publicznych.

Abonament RTV w 2025 r. KRRiT zdecydowała o wysokości stawek na przyszły rok

Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła już decyzję o wysokości stawek za abonament RTV w 2025 r. Zaskoczeń jednak nie ma – w przyszłym roku Polacy zapłacą za abonament tyle samo, co w tym roku. Tym samym stawka abonamentu RTV w 2025 r. wyniesie:

  • 8,70 zł za radio,
  • 27,30 zł za radio i/lub TV.

Dodatkowo przy wniesieniu opłaty z góry będzie można nieco zaoszczędzić; na największe korzyści mogą liczyć osoby, które zdecydują się zapłacić abonament RTV za cały 2025 r. z góry. Na przykład przy zapłacie abonamentu RTV za radio za cały rok z góry, opłata wyniesie 94 zł zamiast 104,40 zł; z kolei przy uiszczeniu opłaty za abonament za radio i/lub TV z góry można zaoszczędzić znacznie więcej, bo 33,70 zł (kwota po zniżce wynosi 294,90 zł).

Czy jednak faktycznie zapłacimy abonament RTV w 2025 r., czy może wejdzie już w życie nowa opłata?

Z obozu rządzącego od jakiegoś czasu płyną sygnały, że możliwa jest likwidacja abonamentu RTV w dotychczasowej formie. Abonament miałby zostać zastąpiony przez obowiązkową opłatę roczną. O możliwości wprowadzenia takiej opłaty mówił zresztą jeszcze całkiem niedawno Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Początkowo mowa była o symbolicznej opłacie w wysokości 9 zł rocznie; później pojawiły się jednak doniesienia o 9 zł miesięcznie. Co więcej, od uiszczania nowej opłaty trudno byłoby uciec; prawdopodobnie byłaby ona pobierana w pewnym stopniu automatycznie, przy rozliczaniu PIT lub CIT. Tym samym podatnicy mieliby w zasadzie niewiele do powiedzenia. Nie wiadomo również, czy po wprowadzeniu nowej opłaty utrzymane zostałoby zwolnienie z jej uiszczania dla części odbiorców (tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku abonamentu RTV) – chociaż na ten moment jest to najbardziej prawdopodobne rozwiązanie. Być może rządzący zwolniliby z opłaty również osoby do 26. roku życia.

Początkowo pojawiały się doniesienia o możliwości wprowadzenia nowej opłaty już w 2025 r.; ten termin wydaje się jednak coraz mniej realny. Oczywiście pytanie brzmi również, czy rząd faktycznie zdecyduje się na rewolucję w abonamencie i zlikwiduje abonament RTV, czy też ewentualne zmiany będą jednak kosmetyczne. Wydaje się natomiast, że tak czy inaczej rząd zdecyduje się choćby na ograniczoną zmianę przepisów dotyczących sposobu finansowania mediów publicznych.