Adam Jasser nie jest już Prezesem UOKiK-u

Państwo Zakupy dołącz do dyskusji 21.01.2016
Adam Jasser nie jest już Prezesem UOKiK-u

Maja Werner

Mimo wszystko jest to zaskakująca wiadomość. Adam Jasser odwołany ze stanowiska Prezesa UOKiK-u. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to chyba najbliżej współpracująca z Bezprawnikiem instytucja publiczna – staramy się na bieżąco monitorować jej poczynania, a od czasu do czasu podrzucamy im również namiary na rozmaitych bezprawników.

Ale to także z punktu widzenia interesu publicznego jedna z najlepiej działających (jeśli nie najlepiej) instytucji publicznych. UOKiK każdego dnia interweniował i podejmował decyzje chroniące uczciwych ludzi, ostrzegał, prowadził szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, a w kuluarach zespół prawników urzędu dbał o to, by „nikt już nigdy przez tego pana/panią oszukany nie był”.

Adam Jasser odwołany ze stanowiska

Pracę UOKiK-u oceniam dobrze od dłuższego czasu. To nie jest tak, że Adam Jasser wszedł do zramolałej instytucji, ale niewątpliwie dobrze dowodził jej poczynaniami, dlatego osobiście jestem zaskoczona, że nawet on nie oparł się dobrej zmianie. Na miejscu Papieża Franciszka powoli zaczęłabym obawiać się o swoje stanowisko.

Jasser rozpoczął pracę w urzędzie w 2014 roku zastępując na stanowisku Prezesa Małgorzatę Krasnodębska-Tomkiel. Nominacja na to stanowisko początkowo budziła wątpliwości ze względu na brak wykształcenia prawniczego byłego już Prezesa UOKiK-u – z zawodu jest on dziennikarzem. Jednakże działania urzędnika były ciepło oceniane przez opinię publiczną, bardzo dobrze o kompetencjach Adama Jassera wypowiadali się także zapytani przez nas pracownicy Urzędu.

Trudno ocenić czy odwołanie Prezesa UOKiK-u ma wymiar polityczny czy też pojawiły się jakieś merytoryczne zarzuty co do jego pracy. Niewątpliwie jednak bogata przeszłość na stanowiskach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za czasów urzędowania tam Donalda Tuska mogła wpłynąć na podjętą decyzję.

O odwołaniu Adama Jassera udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć z naszych „źródeł” w UOKiK-u. Informację dodatkowo uwiarygadnia fakt, iż napisały o niej również Dziennik Gazeta Prawna i Rzeczpospolita. Ponieważ wiadomość nie ma jeszcze charakteru oficjalnego, nie wiemy też kto teraz zostanie namaszczony na to stanowisko.

Fot. tytułowa: Materiały prasowe UOKiK