Alert RCB dla Śląska, Małopolski i Podkarpacia – wiatr nawet 115 km/h

Państwo Dołącz do dyskusji (42)
Alert RCB dla Śląska, Małopolski i Podkarpacia – wiatr nawet 115 km/h

Po raz kolejny do Polaków został wysłany Alert RCB. To system Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, którego testy rozpoczęły się już w sierpniu tego roku.

Wówczas informację o groźnych i niebezpiecznych burzach dostało 10 milionów obywateli, m.in. z województwa mazowieckiego. Tym razem komunikat o zagrażających życiu, zdrowiu czy mieniu wichurach wysłano mieszkańcom południowej Polski.

Taki alert RCB jest wysyłany korzystając z zasięgu stacji bazowych polskich operatorów telekomunikacyjnych, więc – przynajmniej w teorii – powinien trafić do wszystkich posiadających telefony zdolne do odbierania SMS-ów, którzy znajdują się na terytorium zagrożonych województw.

Alert RCB dla Śląska, Małopolski i Podkarpacia

Wieczorem i w nocy (23.09/24.09) prognozowany jest bardzo silny wiatr, w szczególności w południowych regionach kraju. Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najbardziej wiać będzie:

  • od godziny 20.00 w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego (na terenach położonych na południe od pow. legnickiego, wrocławskiego, opolskiego);
  • od godziny 23.00 na podgórskich terenach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (na południe od linii Jastrzębie Zdrój – Myślenice – Krosno)

Dla tych terenów wydano ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia i zdecydowano się na wysłanie ostrzeżenia, korzystając z dobrodziejstw nowoczesnej techniki.

Dolnośląskie i Opolskie wprawdzie nie są zagrożone najbardziej porywistym wiatrem – 115 km/h, ale i tam prędkość wiatru będzie dochodziła nawet do 110 km/h.

Grzegorz Świszcz, zastępca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, poinformował na Twitterze:

Wspólnie z wojewodami podjęliśmy decyzje o uruchomieniu #AlertRCB ws. silnego wiatru w województwach: dolnośląskim i opolskim. Wszyscy przebywający na tych terenach otrzymają na telefony komórkowe ostrzeżenia meteorologiczne.

Poniżej prezentujemy przygotowaną przez RCB infografikę, która przedstawia listę najważniejszych informacji związanych z przygotowaniem do wichury oraz zachowaniem już w jej trakcie.

alert rcb wichura

Jak zabezpieczyć się przed wichurą? Radzi RCB:

  • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
  • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.