ecommerce Zagranica Zakupy

Amazon przestaje akceptować płatności kartami kredytowymi Visa

Amazon przestaje akceptować płatności kartami kredytowymi Visa

 

Amazon przestaje akceptować karty Visa wydane w Wielkiej Brytanii. Zakaz dotyczy kart kredytowych. Powodem mają być wysokie koszty transakcji. Amerykański gigant tłumaczy, że działa w interesie swoich klientów. Zdaniem wydawcy kart ogranicza im w ten sposób możliwość wyboru.

Amazon przestaje akceptować karty Visa

O tej zaskakującej decyzji Amazona poinformował Sky News. Klienci firmy dostali dziś rano e-maile z informacją, że od 19 stycznia nie zapłacą za zakupy kartą kredytową Visa. Ten zakaz nie obejmuje kart debetowych Visa. Nadal można będzie też płacić kartami kredytowymi wydanymi przez inne niż Visa firmy. Nadal Amazon będzie akceptował płatności kartami kredytowymi Visa wydanymi w innych krajach, niż Wielka Brytania. Amazon zablokował brytyjską Visę, ponieważ uznał pobierane tam opłaty za przetwarzanie transakcji za zbyt wysokie. Zrobił to, mając świadomość, jak w niekomfortowej sytuacji stawia swoich klientów. Visa to potentat. Dla uzmysłowienia kogo zbanował Amazon podam tylko, że w 200 krajach działa 3,7 mld instrumentów płatniczych marki Visa. Od października 2019 do września 2020 roku posiadacze jej kart dokonali 209 mld transakcji o wartości ponad 12 bilionów dolarów.

Winny Brexit

Nie byłoby tej wojny między dwoma amerykańskimi gigantami gdyby nie Brexit.  Amazon podaje, że od Brexitu opłaty interchange pobierane przy transakcjach kartami kredytowymi Visa wzrosły pięciokrotnie. Interchange to opłata, która ma zrekompensować wydawcy karty ryzyko i koszty związane z obsługą rachunku właściciela karty. Takie opłaty, ponoszone przez Amazona lub sprzedawców na jego platformie, obniżają marże. Gdy są wysokie, sprzedawcy podnoszą ceny towarów. To dlatego Amazon przestaje akceptować karty Visa. Tłumaczy swoją decyzję dobrem klientów.

Koszty stale rosną

Decyzja Amazona zbiegła się  z raportem British Retail Association o sektorze płatności. Jak podaje Sky News ma z niego wynikać, że handel detaliczny w całej Europie poniósł dodatkowy roczny wzrost kosztów opłat kartowych o 150 milionów funtów. Z czego ponad 36 mln przypadło na sprzedawców brytyjskich.  W skrajnych przypadkach te opłaty miały wzrosnąć nawet o 500 proc. Brytyjskie stowarzyszenie zaapelowało o podjęcie działań, które obniżą opłaty. Sky News cytuje rzecznika Amazona:  „Koszt przyjmowania płatności kartą nadal stanowi przeszkodę dla firm dążących do zapewnienia klientom najlepszych cen. Koszty te powinny z czasem spadać wraz z postępem technologicznym, ale zamiast tego nadal utrzymują się na wysokim poziomie, a nawet rosną”.

Co na to Visa, której akcje po decyzji Amazona spadły o 2 proc.?

„Jesteśmy bardzo rozczarowani, że Amazon grozi ograniczeniem wyboru konsumentów w przyszłości. Kiedy wybór konsumenta jest ograniczony, nikt nie wygrywa. Mamy wieloletnią relację z Amazon i nadal pracujemy nad rozwiązaniem, aby nasi posiadacze kart mogli korzystać z preferowanych kart kredytowych Visa w Amazon UK bez ograniczeń nałożonych przez Amazon”

Sky News pisze, że zablokowanie płatności kartami kredytowymi Visa to cios dla milionów Brytyjczyków, którzy się nimi posługują. Zwłaszcza że, American Express został również odrzucony przez wielu sprzedawców w Wielkiej Brytanii. Na pewno powody do zadowolenia ma Mastercard.