Andrzej Duda nie będzie jednak prezydentem? Szanse znikome, ale Platforma Obywatelska walczy

Państwo Dołącz do dyskusji (511)
Andrzej Duda nie będzie jednak prezydentem? Szanse znikome, ale Platforma Obywatelska walczy

Poseł KO Cezary Tomczyk na konferencji prasowej poinformował, że jako sztab Rafała Trzaskowskiego przygotowują protest wyborczy do Sądu Najwyższego. 

Jak przekazał poseł, w niektórych komisjach możliwości głosowania pozostawiały wiele do życzenia. Takie problemy występowały głównie w miejscowościach turystycznych, gdzie oprócz mieszkańców chcieli głosować urlopowicze. Brakowało kart, zdarzały się też sytuacje, że nie każdy został dopuszczony do oddania głosu, pomimo posiadania zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu.

Niestety, oprócz kłopotów w wakacyjnych kurortach, pojawiło się też dużo problemów dla tych, którzy chcieli głosować za granicą. Część wyborców nie mogła się w ogóle zarejestrować, część nie dostała pakietów wyborczych lub dostała pakiety za późno. Te kłopoty nie pozwalały na zagłosowanie w terminie. To wszystko mogło wpłynąć na wynik wyborów.

TVP promowała Andrzeja Dudę

W poniedziałkowym wydaniu wiadomości wyemitowano materiał który nosił tytuł „Medialny atak na prezydenta Dudę”. Przedstawiony materiał przekonywał,  że to Andrzej Duda podczas swojej kampanii wyborczej mierzył się z atakiem ze strony opozycyjnych mediów. Uważam, że prezydent Duda wcale nie ucierpiał, przez nagonkę mediów. Jeżeli cokolwiek mogło negatywnie wpłynąć na kampanię, to własne działania i wypowiedzi Dudy.

W trakcie trwającej konferencji poseł Tomczyk zarzucił TVP manipulacje i uderzanie w kandydata Koalicji Obywatelskiej. Jak w poniedziałek przekazało Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, druga tura wyborów odbyła się prawidłowo. Niestety mimo tego kampania ucierpiała przez wrogość, retorykę nietolerancji i stronniczość mediów publicznych. Sztab Rafała Trzaskowskiego uważa, że kandydat był cały czas ostro atakowany przez Telewizję Publiczną. Można stwierdzić, że debata przed pierwszą turą miała być zorganizowana w taki sposób, by pomóc Andrzejowi Dudzie a zaszkodzić Trzaskowskiemu.

Poseł PO stwierdził iż „wybory to było zderzenie kandydata z państwem PiS i propagandą, a „Władimir Putin mógłby się od TVP uczyć”. Poseł PO ocenił też, że wybory prezydenckie „wygrał Jacek Kurski”.

Stworzono stronę internetową do składania protestów wyborczych

Tomczyk i Barbara Nowicka zaprezentowali stronę do składania protestów wyborczych, protestwyborczy2020.pl. Jednocześnie poinformowano, iż na stronie są wszystkie potrzebne instrukcje i poradniki pomagające złożyć protest. Jak mówi Nowicka

Jesteśmy po wyjątkowych wyborach, wyborach, w których różnica między kandydatami była bardzo niewielka, a wątpliwości co do prawdziwości, uczciwości przebiegu wyborów było bardzo dużo. Dostajemy sygnały o różnego rodzaju nieprawidłowościach w komisjach krajowych i zagranicznych. Tak też przewidywaliśmy – powiedziała Nowacka. – Wychodząc naprzeciw gniewowi społecznemu, proponujemy działania na rzecz kontroli i uczciwości wyborów, i protestów wyborczych

Przypominamy, że protesty wyborcze można wnosić do SN w ciągu trzech dni od dnia podania oficjalnych wyników wyborów prezydenckich przez PKW. Termin ten upływa w czwartek o północy.