Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

Firma Gorące tematy Zagranica dołącz do dyskusji (65) 08.04.2016
Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

Maciej Lewczuk


Apple pozwane na 48,5 mln euro odszkodowania przez Francję za zmowę z operatorami telekomunikacyjnymi.

Zmowy producentów od dawna są tropione i ścigane. Bywało, że jedna z firm uczestniczących w zmowie wsypywała pozostałych uczestników, dzięki czemu omijały ją gigantyczne kary finansowe. Na zmowach tracą zazwyczaj klienci instytucjonalni i zwykli ludzie. Firmy umawiają się na utrzymanie wysokich cen, niewchodzenie na rynki czy do marketów w danym rejonie, etc. Okazuje się, że po raz kolejny Apple pozwane jest za zmowę, tym razem dotyczy ona układu z operatorami telekomunikacyjnymi we Francji.

Pisaliśmy już o przegranym procesie, w którym Apple pozwane było wraz z Adobe, Google i Intelem za to, że uzgodniły one między sobą maksymalny pułap zarobków pracowników. Dodatkowo zgodziły się na niepodbieranie sobie najlepszych fachowców. Firmy musiały zapłacić w sumie 415 mln dolarów zadośćuczynienia ponad 64 000 pracownikom.

Inną zmowę rozbił w Polsce UOKiK. Chodziło o układ, który zawarli między sobą sprzedawcy zegarków. Ustalali oni minimalne ceny na czasomierze i jeśli któryś z dystrybutorów wyłamywał się z układu, to miał wstrzymywane dostawy towaru. Kara dla winowajcy wyniosła 2 120 000 zł.

Tym razem chodzi o inną zmowę. Apple pozwane zostało przez francuski DGCCRF (odpowiednik naszego UOKiKu), gdyż porozumiało się z operatorami telekomunikacyjnymi i zawarło z nimi umowy, na mocy których jego produkty miały być bardziej polecane i reklamowane niż produkty konkurencji. Jeśli proces nie przebiegnie po myśli Apple, firma może zostać ukarana odszkodowaniem w wysokości 48,5 mln euro.

Umowy były tak skonstruowane, że zawierały klauzule niedozwolone. Wśród nich były takie, które narzucały zakup minimalnej ilości telefonów w zadanym czasie, a także współfinansowania reklam, napraw serwisowych. Kwota może nie zaboli, ale kolejne negatywne opinie o marce poszły w świat.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zmowami firm lub kontrahentów, nieuczciwą konkurencją, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.