Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

Firma Gorące tematy Zagranica dołącz do dyskusji (65) 08.04.2016
Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

partner-logo

Maciej Lewczuk


Apple pozwane na 48,5 mln euro odszkodowania przez Francję za zmowę z operatorami telekomunikacyjnymi.

Zmowy producentów od dawna są tropione i ścigane. Bywało, że jedna z firm uczestniczących w zmowie wsypywała pozostałych uczestników, dzięki czemu omijały ją gigantyczne kary finansowe. Na zmowach tracą zazwyczaj klienci instytucjonalni i zwykli ludzie. Firmy umawiają się na utrzymanie wysokich cen, niewchodzenie na rynki czy do marketów w danym rejonie, etc. Okazuje się, że po raz kolejny Apple pozwane jest za zmowę, tym razem dotyczy ona układu z operatorami telekomunikacyjnymi we Francji.

Pisaliśmy już o przegranym procesie, w którym Apple pozwane było wraz z Adobe, Google i Intelem za to, że uzgodniły one między sobą maksymalny pułap zarobków pracowników. Dodatkowo zgodziły się na niepodbieranie sobie najlepszych fachowców. Firmy musiały zapłacić w sumie 415 mln dolarów zadośćuczynienia ponad 64 000 pracownikom.

Inną zmowę rozbił w Polsce UOKiK. Chodziło o układ, który zawarli między sobą sprzedawcy zegarków. Ustalali oni minimalne ceny na czasomierze i jeśli któryś z dystrybutorów wyłamywał się z układu, to miał wstrzymywane dostawy towaru. Kara dla winowajcy wyniosła 2 120 000 zł.

Tym razem chodzi o inną zmowę. Apple pozwane zostało przez francuski DGCCRF (odpowiednik naszego UOKiKu), gdyż porozumiało się z operatorami telekomunikacyjnymi i zawarło z nimi umowy, na mocy których jego produkty miały być bardziej polecane i reklamowane niż produkty konkurencji. Jeśli proces nie przebiegnie po myśli Apple, firma może zostać ukarana odszkodowaniem w wysokości 48,5 mln euro.

Umowy były tak skonstruowane, że zawierały klauzule niedozwolone. Wśród nich były takie, które narzucały zakup minimalnej ilości telefonów w zadanym czasie, a także współfinansowania reklam, napraw serwisowych. Kwota może nie zaboli, ale kolejne negatywne opinie o marce poszły w świat.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zmowami firm lub kontrahentów, nieuczciwą konkurencją, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.