Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

Gorące tematy Firma Zagranica dołącz do dyskusji (65) 08.04.2016
Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!

Maciej Lewczuk


Apple pozwane na 48,5 mln euro odszkodowania przez Francję za zmowę z operatorami telekomunikacyjnymi.

Zmowy producentów od dawna są tropione i ścigane. Bywało, że jedna z firm uczestniczących w zmowie wsypywała pozostałych uczestników, dzięki czemu omijały ją gigantyczne kary finansowe. Na zmowach tracą zazwyczaj klienci instytucjonalni i zwykli ludzie. Firmy umawiają się na utrzymanie wysokich cen, niewchodzenie na rynki czy do marketów w danym rejonie, etc. Okazuje się, że po raz kolejny Apple pozwane jest za zmowę, tym razem dotyczy ona układu z operatorami telekomunikacyjnymi we Francji.

Pisaliśmy już o przegranym procesie, w którym Apple pozwane było wraz z Adobe, Google i Intelem za to, że uzgodniły one między sobą maksymalny pułap zarobków pracowników. Dodatkowo zgodziły się na niepodbieranie sobie najlepszych fachowców. Firmy musiały zapłacić w sumie 415 mln dolarów zadośćuczynienia ponad 64 000 pracownikom.

Inną zmowę rozbił w Polsce UOKiK. Chodziło o układ, który zawarli między sobą sprzedawcy zegarków. Ustalali oni minimalne ceny na czasomierze i jeśli któryś z dystrybutorów wyłamywał się z układu, to miał wstrzymywane dostawy towaru. Kara dla winowajcy wyniosła 2 120 000 zł.

Tym razem chodzi o inną zmowę. Apple pozwane zostało przez francuski DGCCRF (odpowiednik naszego UOKiKu), gdyż porozumiało się z operatorami telekomunikacyjnymi i zawarło z nimi umowy, na mocy których jego produkty miały być bardziej polecane i reklamowane niż produkty konkurencji. Jeśli proces nie przebiegnie po myśli Apple, firma może zostać ukarana odszkodowaniem w wysokości 48,5 mln euro.

Umowy były tak skonstruowane, że zawierały klauzule niedozwolone. Wśród nich były takie, które narzucały zakup minimalnej ilości telefonów w zadanym czasie, a także współfinansowania reklam, napraw serwisowych. Kwota może nie zaboli, ale kolejne negatywne opinie o marce poszły w świat.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zmowami firm lub kontrahentów, nieuczciwą konkurencją, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

65 odpowiedzi na “Apple pozwane przez Francję, która żąda 48,5 mln euro!”

  • rozumiem, że poparłby kogoś, kto zgodziłby się wykonywać twoją pracą za 50% stawki?
   czy może jednak zawarłbyś „układ” z kolegami z branży, o nie schodzeniu poniżej pewnej ceny?
   wszyscy tak robią, nikt nie ściga związków zawodowych, czy gildii – ale firmy już obrywają.
   klient ma zawsze wybór.- skoro apple jest drogie, to może kupić produkt MS, który jest przecież spoza układu. ;)

   • Co to ma być?
    Próbujesz usprawiedliwiać takie praktyki, tłumaczyć?
    Jesteś rzecznikiem prasowym Apple czy po prostu twoje fanbojstwo zaczyna ocierać sie o fanatyzm?

    Jako że najwyraźniej w swojej bezgranicznej miłości do Apple zatraciłeś trzeźwość myślenia i resztki obiektywizmu, spieszę wyjaśnić że takie praktyki to nieuczciwa konkurencja. Czego oczywiście nie zauważasz, bo stanowi rysę, na kreowanym przez ciebie, obrazie super firmy dostarczającej doskonałe produkty. A jak się okazuje tak naprawdę muszą być „wciskane” nieświadomym klientom i okazuje się, ze twoja ukochana firma też puszcza brzydko pachnące bąki – pytanie czy potrafisz z tym żyć.

    • waż słowa burku. bo ja też potrafię obrażać.

     nie dotyczy to tylko apple, tylko całego rynku. możesz tam wstawić jakąkolwiek nazwę. uważam, że producent ma prawo ustalać cenę minimalną i kanały sprzedaży. użyj mózgu. chociaż raz.

     • Po pierwsze to sam waż słowa, bo nigdzie cię nie obraziłem i to ty po raz kolejny z braku argumentów uciekasz do stosowania inwektyw. Nie pierwszy z resztą raz, ja ciebie obrażać nie muszę, bo sam sobie wystawiasz czytelne świadectwo – ośmieszając się jak widzę nie tylko na wpworld.
      I po drugie, sam użyj mózgu bo przedmiotem artykułu jest Apple, a nie cały rynek – więc nie kombinuj, bo ktoś znowu może uznać, że manipulujesz faktami żeby twoje było na wierzchu.

     • miałem nie odpowiadać, bo szkoda mi czasu na dyskusje z trollami, ale wkleiłeś link do wpworld.

      „nigdzie cię nie obraziłem ”
      robisz to cały czas.

      „z braku argumentów uciekasz do stosowania inwektyw. ”
      nazywam rzeczy, albo ludzi po imieniu. widocznie sobie zasłużyłeś.

      „ktoś znowu może uznać, że manipulujesz faktami”
      klasyczna sofistyka. obrzuć kogoś błotem, niech się tłumaczy. sorry, ale nie zamierzam,

    • Nieuczciwa konkurencja do czego. Do nieuczciwej konkurencji? MS i Samsung robią to samo w Polsce i jak sie odmyślam nie tylko tu. Tracą na tym mali gracze

    • Niestety nie. A fanbojstwo to tylko jedną z jego licznych „zalet”. Np. Od jego ego większa jest tylko jego pogarda dla ludzi, którzy mają czelność mieć inne zdanie. Lepiej z nim nie zaczynaj, bardzo toksyczny człowiek.

     • Ty to już w ogóle lepiej zamilcz panie „nie wiem co napisałeś bo nie chciało mi się czytać, ale i tak cię za to zwyzywam”.

     • dzięki. nacisnąłem ci na odcisk i teraz będziesz wszędzie pisał takie bzdety? nie czuję do ciebie pogardy bo jesteś po protu mało inteligentny, a tacy ludzie mnie tylko irytują.

     • Tak, już raz mi pisałeś że tylko 10% osób to inteligentni a reszta jest gorsza… O tym właśnie mówię.

     • „toksyczny”
      Słowo klucz, potrafi napisać coś mądrego, ale jak zaczniesz tematy religii – dawniej ms, teraz postępowo – apple, to… sam odpuścisz przed jego najświętszym obliczem.

     • nie kłam na mój temat. zajmij sie sobą. czasy się zmieniają, a technologia nie stoi w miejscu.
      jeszcze rok temu dałbyś się pokroić za BB, a teraz sam piszesz o rozczarowaniu, błędach softu i szukasz czegoś z androidem.

 1. politycy tego zakazali – to oni maja monopol na „układy”
  a to żadne zmowy – tylko normalne i pozytywne działanie.

  eliminuje się kogoś, kto niszczy rynek. – owszem taki cwaniak na początku zarobi, ale zniszczy źródło utrzymania innym dystrybutorom, przez niego nie ukazują sie też kolejne modele, bo producent nie ma środków na rozwój itd. ludzie tracą pracę itd.

  o hipokryzji świadczy to, że takie „układy’ zawierają z rządem związki zawodowe, jeżeli chodzi o warunki pracy i płacy i wtedy jest ok.
  jest ok, bo to wyborcy, a zasada jest dokładnie taka sama/ – chodzi o nie niszczenie rynku.

 2. No i dobrze. Niech frajerzy placa, nawet jesli to grosze. Co to za kupowanie prowajderow, zeby bardziej polecali cos, co w dodatku jest slabe.

 3. Jasne, że jest to złe, powinno być ścigane i karane. Ale to trochę jak schwytanie małego dealera trawy. Na jego miejsce jest setka chętnych. Podobnie tu. Przecież to nie jest tak, że Apple jest złe i tyranizuje rynek. Po prostu byli frajerami i każdy to robi. W Polsce dobrze wiem, że para się tym czasem MS a w szczególności Samsung. Mam znajomych pracujących u operatorów i celowo się spytałem o coś co zauważyłem i sami potwierdzili, że każą im odgórnie wciskać Samsungi, każdego miesiąca zmieniają się modele ale ostatnio zwykle to Galaxy Trend. Od czasu do czasu (głównie w przeszłości) także było to z Lumiami. I nie jest to tylko u jednego operatora. Skoro robią to w Polsce to gdzie indziej mieliby nie robić? Po prostu Apple wpadło i tyle. Ci co firmy nie lubią mają w końcu jakiś argument. Ci co coś o świecie wiedzą zdają sobie sprawę, że to nawet nie wierzchołek góry lodowej.

  • Ale zamiast się cieszyć, że coś ruszyło i jest jakaś szansa, że i innymi można będzie się zająć Ty tu siejesz propagandę skrzywdzonego Apple.

   • Nik adekwatny do tego co piszesz. Odpowiedź do innego mojego komenta w ogóle oderwana od rzeczywistości. A co do tej to wskażesz konkretnie cytat, w którym sieję propagandę skrzywdzonego Apple lub dla świętego spokoju przestaniesz się po prostu wypowiadać?

    • Jak się tak czepiam nicków to w twoim wystarczy zmienić kilka liter i powstanie słowo opisujące tkaninę co czyszczenia podłóg. Wypowiedź adekwatna co wszystkiego co piszesz. No chyba, że zaraz podrzucisz link gdzie np Samsung dostaje karę a Ty piszesz, że to czubek góry lodowej bo Apple to samo robi. Wtedy chętnie przeproszę.

     • Na prawdę kreatywny umysł masz twierdząc, że tylko kilka literek przestawić by to wyszło. Ale co pozostało ci do powiedzenia skoro nie masz nic w temacie do powiedzenia? Dajesz oskarżenie a ja ci daję szanse na podparcie go bo jest puste i jest tylko twoją opinią. Sam z siebie robisz idiotę zamiast udowodnić swoje słowa.

     • Widzisz, sęk w tym, że obydwaj dobrze wiemy że mam rację. Gdyby temat dotyczył innej firmy to nawet byś się nie odezwał. A twoją grę pozorów mam gdzieś. Ona jest dobra dla idiotów.

     • Więc przestań się urażać i zacznij w końcu odpowiadać na pytania albo zniknij.

     • Czemu mam odpowiadać na twoje pytania, skoro ty ignorujesz moje? Nie jesteś nikim niezwykłym, nikim wyjątkowym ani nikim lepszym aby ustalać zasady. Albo gramy jak równy z równym albo nie licz, że będę cię traktował poważnie i się przejmował twoimi uwagami.

     • 1. To ja zadałem pytanie czy tam raczej żądanie czegoś, potem zrobiłeś to sam.
      2. To ty dałeś oszczerstwo (bzdurę) bez pokrycia więc nawet jakby pierwszy pkt nie był aktualny to wyjaśnienie bzdur zdobywa priorytet.

      Skoro więc ja pierwszy zażądałem wyjaśnienia i to do bzdury którą tu siejesz to ja i wszelka logika czy zasady rozmów odbierają ci głos inny niż poza wyjaśnieniami. A ponieważ oboje wiemy, że twoja bzdura wynikała z braku argumentów i byłą typową argumentacją ad personam nie mającą związku z rzeczywistością więc ciągnie się temat jak rzygi bo będziesz odbiegał od meritum i unikał odpowiedzialności za własne bzdury. Ponieważ nie doczekam się od ciebie argumentów cz rzeczowej dyskusji więc wyłączam się z niej bo marnujesz mój czas.

      P.S. A nik + zablokowana historia postów tylko utwierdza mnie w przekonaniu że nie warto bo blokują historie tylko ci których ona kompromituje.

     • Odpowiedziałem na pytanie. I nie, to nie jest oszczerstwo. PS. pisze się „nick” i jaki masz z nim problem niby? No pochwal się co się tam w tej twojej niezbyt rozgarniętej główce wykluło, że aż tak cię boli?

     • Nie odpowiedziałeś na żądanie i nie zawracaj mi wiecej dupy. Jesteś zwykłym trolem godnym swojego niku i irytujesz mnie. Nara

     • Nie no, jaki masz problem z moim nickiem, to na prawdę ciekawe. Co cię tak boli?

     • Swoją drogą kawał niezbyt rozgarniętego stworzenia z ciebie. Jedyne zadane pytania to „czy przestanę się wypowiadać”. Skoro nie przestałem to chyba odpowiedź jest dosyć jasna?

     • Nie. Ale jak już się w takie uwagi bawimy to twoja matka jest. Chcesz cytatu? Proszę bardzo: „Nieuczciwa konkurencja do czego. Do nieuczciwej konkurencji? MS i Samsung robią to samo w Polsce i jak sie odmyślam nie tylko tu. Tracą na tym mali gracze” Stwierdzasz, że to nie jest nieuczciwe, bo inni są gorsi.

     • I gdzie tam propaganda skrzywdzonego Appla? Zważywszy jeszcze jak zestawisz te słowa do innych w tej samej wypowiedzi „Jasne, że jest to złe, powinno być ścigane i karane.”? Jesteś niedorozwojem, marnujesz mi czas, nie rozumiesz co czytasz i masz trollski profil. Dlatego nie zawracaj mi wiecej dupy. To serio moja ostatnia wypowiedz a kolejne powiadomienia na maila będą po prostu z miejsca kasowane.

     • Niedorozwojem jest twoja matka, nie ja. Przecież już to ustaliliśmy. Odpowiedziałem na jedno pytanie, teraz twoja kolej. Co masz do mojego nicka? Czy po prostu nie ma o co się przysrać to skupiasz się na nicku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *