Często zapominamy o bankach spółdzielczych. A tymczasem mają one nieoczekiwaną przewagę nad resztą banków

Finanse Dołącz do dyskusji
Często zapominamy o bankach spółdzielczych. A tymczasem mają one nieoczekiwaną przewagę nad resztą banków

W dyskusji o polskim sektorze bankowym często zapominamy o dużej jego części – bankowości spółdzielczej. Sektor spółdzielczy ma być, przynajmniej w teorii, nakierowany społecznie, co w dużej mierze przyczynia się do wytwarzania dużo bardziej przyjaznej więzi pomiędzy bankiem i klientami. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie bankowość spółdzielcza wypracowała sobie inną, nieoczekiwaną przewagę nad innymi bankami działającymi w Polsce.

Bank spółdzielczy to szczególny rodzaj instytucji finansowej w Polsce

Banki spółdzielcze to jedna z prawnych form działalności banków w Polsce. Ich działalność na pierwszy rzut oka jest podobna do innych banków z kapitałem polskim czy zagranicznym, stanowi jednak szczególny rodzaj świadczenia usług finansowych. Rola banków spółdzielczych jest szczególnie widoczna w mniejszych miejscowościach. Tam pracownicy banku pomagają mieszkańcom w załatwieniu swoich spraw finansowych, gdyż często bywa tak, że w danej miejscowości bank spółdzielczy jest jedyną placówką finansową.

Dzięki temu często w placówkach banków spółdzielczych mamy do czynienia z bardziej osobistym podejściem do klienta. Często klienci znają się osobiście z pracownikami banku, co w dużej mierze jeszcze bardziej zacieśnia stosunki międzyludzkie. Oczywiście najbardziej jaskrawym przykładem działalności banków spółdzielczych jest pomoc w działalności rolniczej. Pracownicy banków często pomagają w wypełnianiu wniosków o finansowanie działalności lub uzyskanie kredytu.

Banki spółdzielcze z aprobatą przyjęły także decyzję rządu, która dotyczyła zmiany przepisów o pożyczce lombardowej i kredycie konsumenckim. Mówił o tym na łamach portalu Bank.pl, Artur Adamczyk, prezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości:

Odetchnęliśmy z ulgą. Z dużą satysfakcją obserwujemy działania, które zmierzają do przywrócenia sytuacji, kiedy rolnik korzystający z dużego kredytu jest traktowany jak przedsiębiorca, a nie jak konsument.

Co ważne, banki spółdzielcze nigdy nie opierały swojej działalności tylko i wyłącznie na bankowości. Ich działanie jest o wiele szersze – od wspierania lokalnych organizacji czy przedsięwzięć, do szerokiego działania na rzecz społeczności lokalnej.

Banki spółdzielcze mają również inną przewagę nad bankami komercyjnymi – nie udzielały kredytów frankowych

Wiele osób zdaje się o tym zapominać, ale dzięki temu, że banki spółdzielcze nie oferowały swoim klientom kredytów frankowych, mogły uzyskać np. wyższą rentowność. Nie muszą także tworzyć rezerw związanych z ryzykiem prawnym, które dotyczy kredytów w CHF.

W przeciwieństwie do największych polskich banków, które skupiają się na finansowaniu dużych przedsiębiorstw, banki spółdzielcze są w dużej mierze skupione na udzielaniu finansowania sektorowi małych i średnich firm, a także mikroprzedsiębiorcom.