Wiadomo już, które banki planują udzielanie Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Kilka wciąż nie podjęło ostatecznej decyzji

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Wiadomo już, które banki planują udzielanie Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Kilka wciąż nie podjęło ostatecznej decyzji

O ile wiadomo już, na jakich zasadach będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt, o tyle pytanie brzmi – które banki  będą udzielać kredytu z państwową dopłatą? Pojawiły się już pierwsze deklaracje.

Bezpieczny Kredyt – które banki będą go mieć w swojej ofercie?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w ramach której wprowadzony zostanie program Pierwsze Mieszkanie, na razie została skierowana do Senatu. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem rządzących, przepisy wejdą w życie już 1 lipca. To oznacza, że od początku drugiej połowy roku dostępny będzie również Bezpieczny Kredyt 2 proc.

O samym produkcie kredytowym wiadomo już sporo – m.in. kto będzie mógł zaciągnąć kredyt na atrakcyjnych warunkach, jakie wymogi trzeba będzie spełniać czy kiedy grozi utrata dopłat do Bezpiecznego Kredytu. Niedawno minister Waldemar Buda odniósł się również do kwestii zdolności kredytowej przy Bezpiecznym Kredycie – jak twierdzi, z banków dochodzą do niego sygnały, że zdolność kredytowa osób, które bedą chciały zaciągnąć zobowiązanie w ramach programu, będzie niemal na pewno wyższa.

Jeśli chodzi o Bezpieczny Kredyt, pozostaje jeszcze jedno, istotne pytanie – które banki będą mieć go w swojej ofercie? PAP skierował zapytanie do dziesięciu banków. Część z nich już otwarcie zapowiedziała, że nowy produkt na pewno znajdzie się w ich ofercie.

PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank i Santander – te banki na pewno będą oferować Bezpieczny Kredyt

Nikogo nie powinno raczej zdziwić, że udzielanie Bezpiecznego Kredytu już teraz zadeklarowały dwa państwowe banki – PKO BP i Pekao S.A. Bank PKO BP podkreślił wprawdzie, że czeka jeszcze na ostateczny kształt ustawy oraz projekt umowy o współpracy z BGK, ale bez wątpienia klienci będą mogli skorzystać z nowej oferty. Ambitnie do sprawy podchodzi Pekao – jak deklaruje bank, już teraz pracuje nad szczegółami docelowej oferty, która zostanie przedstawiona z odpowiednim wyprzedzeniem. Pekao chce wdrożyć do swojej oferty zarówno Bezpieczny Kredyt jak i Konto Mieszkaniowe – i to już od lipca br. Nad ofertą Bezpiecznego Kredytu ma pracować już także Alior Bank.

Bezpiecznego Kredytu chce też udzielać Santander Bank Polska, który przypomniał, że udzielał już kredytów m.in. w ramach programów Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych. Na razie bank nie podjął jednak decyzji, czy będzie oferował również prowadzenie Konta Mieszkaniowego.

BOŚ i BPS też planują wdrożenie Bezpiecznego Kredytu

Bezpieczny Kredyt 2 proc. prawdopodobnie pojawi się też w ofercie Banku Ochrony Środowiska i Banku Polskiej Spółdzielczości. BOŚ zadeklarował, że planuje wdrożenie Bezpiecznego Kredytu do oferty, ale na razie nie jest w stanie podać ani daty, ani szczegółów. Z kolei BPS oświadczył, że przygotowuje się zarówno do wprowadzenia Bezpiecznego Kredytu, jak i Konta Mieszkaniowego – i aktywnie uczestnicy w pracach grupy roboczej przy ZBP.

Pozostałe banki na razie analizują możliwość wdrożenia nowego produktu do swojej oferty

Nieco bardziej ostrożne są pozostałe banki. ING Bank Śląski analizuje założenia projektu i informuje, że podejmie decyzję w przyszłości; podobne zdanie mają banki Millennium i Credit Agricole. mBank z kolei deklaruje, że jest zainteresowany wprowadzeniem Bezpiecznego Kredytu, ale w tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje. BNP Paribas twierdzi natomiast, że przygląda się obu produktom (kredytowi i kontu mieszkaniowemu), ale na razie ciężko przewidzieć, jaki będzie ich finalny kształt.

Można się jednak spodziewać, że zdecydowana większość banków wprowadzi Bezpieczny Kredyt do swojej oferty; nieco gorzej może wyglądać natomiast wdrożenie Konta Mieszkaniowego.