Biała lista podatników VAT – uzupełnienie numeru konta trwało tydzień, ale się udało

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (78)
Biała lista podatników VAT – uzupełnienie numeru konta trwało tydzień, ale się udało

W ostatnim czasie postuluje lub pojawia się szereg zmian, które mają utrudnić życie przedsiębiorców. Jednym z nich jest biała lista podatników VAT, w wyniku której każdy z nas stał się takim małym urzędem skarbowym. 

Biała lista podatników VAT nowy, rozszerzony wykaz podatników VAT. Przed płatnością dla podatnika VAT czynnego będziemy musieli weryfikować z wykazem rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK. Przelew na rachunek, który nie będzie w wykazie będzie wiązać się z przykrymi konsekwencjami: od podatku nie tylko nie będziemy mogli danej kwoty odliczyć, ale też solidarnie z kontrahentem odpowiemy za niezapłacony przez niego VAT!

Nic zatem dziwnego, że na czytelników firma.blog i Bezprawnika padł blady popłoch. Pisali do nas dniami i nocami, że „Biała lista podatników VAT jest, ale nie ma mojego konta!”. Oczywiście są przedsiębiorcami, więc trafnie przewidują konsekwencje – nikt normalny nie zapłaci dziś faktury na konto, które w wykazie nie zostało ujawnione. Dlatego też przygotowaliśmy dla czytelników zestawienie kont firmowych, jeżeli jeszcze takowego nie posiadają (rachunki prywatne nie są ujawniane) porównując konkurencyjność poszczególnych ofert (jeśli nie widzicie porównywarki, tutaj sprawdzicie które konto firmowe wybrać):

Następnie przygotowaliśmy też poradnik „Biała lista podatników VAT – jak dodać rachunek firmowy„, który wskazuje, że na szczęście nie jest to skomplikowane, wymaga aktualizacji CEIDG, ale można to zrobić przez internet i zajmuje około 10 minut.

Biała lista podatników VAT – ile trwa uzupełnienie numeru konta?

Pojawił się jednak problem, który wskazywało wielu użytkowników – otóż aktualizacji danych dokonano, jednak w wykazie podatników na stronach Ministerstwa Finansów informacje te były nadal nie zaktualizowane (co jest z punktu widzenia istoty problemu przecież kluczowe).

Jeden z czytelników wskazywał na przykład:

Dodałem rachunek firmowy przez aktualizację CEIDG jeszcze w sierpniu. Do tej pory nie ma go na białej liście. A podobno dane są aktualizowane codziennie…

W moim przypadku aktualizacja danych na temat rachunku firmowego trwała dokładnie tydzień. Podobnie wyglądało to w przypadku znajomych, którzy w podobnym czasie dokonywali aktualizacji i nawet jeśli niektórzy czekali dłużej, to dane faktycznie niedawno pojawiły się w wykazie. Niewykluczone, że pod falą krytyki białej listy podatników, przyspieszono prace w zakresie uzupełniania tych numerów. Wiele wskazuje więc na to, że uzupełnianie kont na białej liście będzie traktowane priorytetowo.