Być może będziesz zmuszony położyć sobie nowy dach. Oto powód

Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Być może będziesz zmuszony położyć sobie nowy dach. Oto powód

Malowanie dachów na biało może być zaskakujące korzystne dla dużych miast, borykających się z rosnącymi temperaturami. Badania przeprowadzone przez naukowców z University College London (UCL) wykazały, że biały dach odbijający światło słoneczne skutecznie obniża temperaturę, nawet bardziej niż zielone dachy.

To proste i tanie rozwiązanie może zmniejszyć temperaturę w gęsto zaludnionych obszarach o ponad 1°C. Według dra Oscara Brousse’a z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources, malowanie dachów na biało łatwo rozpowszechnić, ponieważ nie wymaga to  zmian w strukturze budynków. Choć białe dachy mogą być efektywne w schładzaniu miast, zielone dachy i panele słoneczne również mają ważną rolę do odegrania.

Biały dach i miasta na linii frontu zmian klimatycznych

Współczesne miasta zamieszkane przez 3/4 europejskiej populacji są szczególnie narażone na skutki zmian klimatu. Wysoka koncentracja betonu i asfaltu, połączona z brakiem zielonych terenów, sprzyja powstawaniu tzw. miejskich wysp ciepła, gdzie temperatura jest znacznie wyższa niż na obrzeżach miasta. Problem jest szczególnie dotkliwy w letnich miesiącach, gdy temperatury często przekraczają 30°C. To właśnie w takich momentach miasta muszą szukać rozwiązań, które przyniosą ulgę w upale.

Jak wynika z raportu „Innowacyjne miasta”, opracowanego przez ThinkCo wraz z partnerami: serwisem Otodom, Warexpo i CIC Warsaw, prawie 60 proc. miast o populacji około 300 tys. mieszkańców jest narażonych na klęski żywiołowe, w tym susze i powodzie. Do tego dochodzi jeszcze zmasowana betonoza, przez którą w upalne dni smażymy się jak na patelni. Dlatego schładzanie przestrzeni miejskich stało się priorytetem dla urbanistów.

Zielone dachy przy białych wypadają mniej korzystnie

Wyniki badań UCL wskazują, że chłodne dachy – pomalowane na biało lub pokryte odblaskową powłoką – mają największy wpływ na obniżenie temperatury w mieście. Gdyby rozpowszechniono je np. w Londynie, mogłyby zmniejszyć temperaturę średnio o 1,2°C, a w niektórych miejscach nawet o 2°C.

Zielone dachy, choć są korzystne z uwagi na retencję wody, bioróżnorodność oraz estetykę, są mniej efektywne w obniżaniu temperatury, ponieważ w nocy mogą oddawać ciepło z powrotem do otoczenia.

Ekologiczne rozwiązania z przyszłością

W otoczeniu białych i zielonych dachów warto wspomnieć o panelach fotowoltaicznych, które są przydatne w kontekście produkcji energii zdolnej do zasilania klimatyzacji. Jednak jest to rozwiązanie bardziej kosztowne i przez to nie zawsze dostępne dla wszystkich.

W miastach, w których klimat staje się coraz bardziej ekstremalny, konieczne jest stosowanie zróżnicowanych strategii po to, aby nie tylko obniżyć temperatury, ale aby po prostu zadbać o jakość życia mieszkańców.