Bonusy powitalne u bukmacherów to szansa na mocny początek przygody z typowaniem. Trzeba jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Bonusy powitalne u bukmacherów to szansa na mocny początek przygody z typowaniem. Trzeba jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach

Bonusy powitalne u bukmacherów to najpopularniejsza metoda ściągnięcia nowego klienta. Wszystko przez to, że branża rozrasta się coraz szybciej, a firmy muszą mocno zabiegać o względy typujących. Rodzajów bonusów jest jednak sporo i każdy ma swoje plusy oraz minusy. Sprawdźmy więc kiedy mogą nam one przynieść korzyści, a w których przypadkach należy podchodzić do nich z rezerwą.

Pod hasłem bonusów powitalnych kryje się najczęściej pakiet korzyści oferowany przez różne instytucje i firmy. Ma on skłonić nas do skorzystania z danej usługi. Tego typu akcje od kilku lat dobrze sprawdzają się sektorze bankowym, gdzie za otwarcie konta zyskujemy na start dodatkowe środki. Taki tor działań objął też na przykład polski rząd próbując zachęcić Polaków do PPK. W ramach pakietu powitalnego otrzymujemy bowiem jednorazową kwotę 250 zł od państwa.

Różnego rodzaju pakietami powitalnymi przekonać do siebie próbują także firmy działające na rynku zakładów bukmacherskich. Tu wybór jest naprawdę duży, dlatego warto wiedzieć czym charakteryzują się konkretne bonusy i jak oceniać ich przydatność.

Rodzajów bonusów na rynku zakładów bukmacherskich jest sporo. Czym się różnią?

Najpopularniejszą formą nagrody za rejestrację u danego bukmachera jest bonus od wpłaty. Ten rodzaj profitu polega na przyznaniu graczowi darmowych środków w różnej wysokości. Zazwyczaj jest to procent od wysokości pierwszej wpłaty (np. 50%, 100% czy 150%). Szczegóły związane z wykorzystaniem bonusu zawarte są w regulaminach poszczególnych ofert.

bonus od wpłaty
wyciąg z regulaminu bonusu oferowanego przez Fortuna online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.

W zaprezentowanym przykładzie widzimy, że bukmacher oferuje nam kwotę bonusu w wysokości 50 zł. Sami także musimy wpłacić na indywidualne konto co najmniej identyczną kwotę. Procent od pierwszej wpłaty wyniesie więc maksymalnie 100%.

Inną opcją są tzw. cashbacki. W tym przypadku gracze nie ryzykują praktycznie nic, bowiem bukmacher gwarantuje zwrot postawionych pieniędzy w przypadku przegranego zakładu. Jeśli wygramy, to zazwyczaj nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi warunkami dotyczącymi prowizji od zarobionej sumy. Obecnie na rynku takich ofert pojawia się coraz więcej i cieszą się one niemałym zainteresowaniem.

cashback
przykładowy zakład typu cashback oferowany przez Superbet zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.

Firmy próbują też skusić swoich klientów bonusem typu freebet. Tutaj także oferta dla typujących jest zwykle atrakcyjna. Mechanizm polega na tym, że po wpłaceniu przez nas określonej sumy na konto indywidualne, w kilku pierwszych zakładach to bukmacher wnosi za nas określoną stawkę. W przypadku zwycięstwa, naszym zyskiem jest wszystko to, co przewyższa postawione w naszym imieniu pieniądze.

freebet
przykładowy zakład typu freebet oferowany przez Superbet zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.

Bardzo zbliżonym rodzajem do freebet jest bonus bez depozytu, gdzie sposób działania jest taki sam, ale dodatkową korzyścią jest brak konieczności wpłacania jakichkolwiek pieniędzy. De facto gramy więc zupełnie za darmo, nie angażując ani złotówki z własnych środków. W polskich realiach nazwy freebet i bonus bez depozytu używane są często zamiennie, różnice między mocno się zacierają. Bukmacherzy proponują bowiem po prostu dopisanie do naszego konta przy rejestracji określonej kwoty, zwykle w granicach od 20 do 40 zł.

Który bonus wybrać? To zależy jak chcesz grać

Podobnie jak w przypadku każdej oferowanej na rynku okazji, tak i bonusy powitalne u bukmacherów niosą za sobą popularnie nazywane „gwiazdki” w regulaminie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wysokość niezbędnego obrotu. Co to tak naprawdę znaczy? Powinniśmy poszukać ile razy otrzymana w ramach bonusu kwota będzie musiała zostać obrócona, zanim na przykład uzyskamy możliwość wypłaty zarobionych środków na własne konto bankowe.

bukmacher

Bonus od wpłaty Cashback

Freebet

Fortuna

4 razy, co najmniej 3 zdarzenia, kurs minimalny 1,60

 

 raz, kurs dowolny

 

raz, kurs dowolny

STS

3 razy, kurs minimalny 1,91

brak wymogu

3 razy, kurs minimalny 1,91

forBet

2 razy, co najmniej 3 zdarzenia, kurs 2,50

raz, z kursem 1,30

w zależności od promocji

Superbet

2 razy, kurs minimalny 1,80 2 razy, kurs minimalny 1,80

w zależności od promocji

Istotne jest też sprawdzenie minimalnego kursu obrotu. Często bukmacherzy nie zgadzają się bowiem na korzystanie z bonusu przy zakładach z kursami niższymi niż 2,00. Ponadto w regulaminach zapisywany jest czas na dokonanie obrotu. Jest to graniczna data, do której musimy wykorzystać przyznane środki. Tu zasada jest prosta – im dłużej, tym lepiej. Niektórzy bukmacherzy decydują się też na wprowadzanie mało korzystnych dla klientów wymogów dotyczących ilości zdarzeń na kuponie. Oznacza to, że bonus będzie obracany tylko, gdy w danym zakładzie znajdą się na przykład 3 mecze. Spójrzmy jak to wygląda w praktyce.

Fortuna

Załóżmy, że w ramach przedstawionego wyżej w tabeli bonusu od wpłaty dostajemy od Fortuny 50 zł. Co zrobić żeby spełnić wszystkie warunki? W kuponie prezentowanym po lewej stronie w zakładzie znalazły się bowiem co najmniej 3 wydarzenia i w każdym z nich kurs minimalny wynosi 1,6. Ponadto nasza wpłata wynosi 200 zł, a więc czterokrotność otrzymanej premii. Spełnione zostaną zatem wszystkie warunki obrotu otrzymanym bonusem.

Inaczej będzie w kuponie prezentowanym po prawej stronie. Zrealizowane w nim zostały co prawda kryteria dotyczące ilości zdarzeń na kuponie, jednak kurs każdego spotkania jest zdecydowanie zbyt niski. Wpłacana kwota również jest zbyt mała.

forBET

Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w przypadku wyboru bonusu typu freebet oferowanego przez forBET. Przykładowo bukmacher daje nam 30 zł bonusu, a jedynymi warunkami jest jednokrotność obrotu i kurs minimalny 1,3. W takim przypadku kupon prezentowany z lewej strony spełnia wszystkie wymogi stawiane przez firmę. Z kolei ten widoczny po prawej stonie nie będzie brany pod uwagę przy końcowym rozliczeniu bonusu.

Podane przykłady pokazują jak ważne zwrócenie uwagi na wszystkie warunki, których spełnienia domaga się bukmacher. Poszukiwanie ofert z jak najwyższymi bonusami nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przy wybieraniu odpowiedniej oferty powitalnej trzeba mieć na względzie to, w jaki sposób będziemy grać. Jeżeli wolimy działać agresywnie na wysokie kursy, ale nie inwestując zbyt wiele pieniędzy to wybieranie bonusu, który trzeba wielokrotnie obrócić, nie ma większego sensu. Trudno nam będzie bowiem spełnić kryteria jego przyznania.

Nie ma się co oszukiwać, że choć całkowite darmowe bonusy istnieją, to wiążą się z mniejszymi lub większymi wymogami do spełnienia. Firmy zawsze w swoim działaniu kierują się własnym zyskiem i nie będą nam przelewać darmowych kilkuset złotych bez żadnych warunków do spełnienia. Te z kolei często są trudne do wychwycenia na pierwszy rzut oka.

Dlatego też przy wyborze odpowiedniej oferty powitalnej, warto korzystać z dostępnych w internecie zestawień ofert bukmacherskich. Dzięki temu w jednym miejscu można realnie ocenić, u którego bukmachera można na starcie zyskać najwięcej. Niekiedy w pracę nad porównywarką angażuje się ekspertów opracowujących specjalne metodologie. Biorą one pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki zawarte w regulaminach zakładów bukmacherskich.

 

Czy na bonusach da się w ogóle zarobić?

Ocena szans dotyczących zysku jaki może przynieść nam konkretny bonus jest niezwykle trudna. Wiele zależy od przyjętej przez gracza strategii – jedni lubią ryzykowne zakłady, inni typują tylko najpewniejsze wydarzenia. Z pewnością nie można traktować bonusów jak własnych pieniędzy, a raczej jako szansę na poznanie mechanizmów działania zakładów, zwłaszcza dla początkujących graczy.

Przy odpowiednio przemyślanym zakładom na bonusie można zarobić. W grę nie wchodzi jednak obstawianie ciągu losowych wydarzeń licząc na uśmiech losu. W ten sposób nie jesteśmy w stanie obrócić bonusem odpowiedniej kwoty. Przy tworzeniu kuponu musimy myśleć rozsądnie. Pomóc może nam w tym wyznaczenie kilku zasad, których będziemy się kierować. Najważniejszymi z nich są:

  1. określenie górnej sumy, jaką przeznaczymy na zakład;
  2. typowanie sportów lub wydarzeń, na których dobrze się znamy;
  3. dokładne analizowanie zakładu pod kątem szans jego spełnienia;
  4. obstawienie jedynie kilku starannie wyselekcjonowanych zdarzeń.

Ostatecznie jeżeli nie chcemy bawić się w żadne bonusy, możemy zarejestrować się z pominięciem powitalnych pakietów. Wystarczy odznaczyć odpowiednie „okienko” w panelu rejestracji. Pytanie tylko czy nie warto spróbować swoich szans?

Jakie bonusy interesują klientów, a jakie…bukmacherów?

Nie wszystkie bonusy powitalne u bukmacherów cieszą się jednakowym zainteresowaniem. Dane zebrane w ramach Badania Bukmacherskiego 2021 przez Pentagon Research pokazują, że według klientów najkorzystniejszy dla nich jest bonus bez depozytu. Z kolei 27% badanych pozytywnie wypowiada się o freebet, a co czwarty ankietowany najbardziej ceni sobie bonus od wpłaty. Z tyłu pozostały cashbacki z 17% wskazaniem.

fragment Badania Bukmacherskiego 2021 opracowanego przez Pentagon Research

Wyniki można traktować różnie, jednak są one po prostu zbieżne z przyzwyczajeniami graczy. Choć cashback to bonus spotykany w polskich realiach coraz częściej, to klienci mogą nie znać jeszcze sposobu jego działania i stawiać na sprawdzone przez lata pakiety. Ponadto jeżeli z pozoru jakiś pakiet powitalny jest niezwykle korzystny dla gracza, to zwykle wiąże się z wieloma ograniczeniami. Takim przykładem są bonusy od wpłaty, gdzie często trzeba nieźle kombinować, by nie stracić przyznanej premii.

Z przytoczonego badania wynika też, że u bukmacherów gracze cenią sobie rozbudowaną ofertę, atrakcyjne kursy, czy przejrzystą aplikację. Jednocześnie bonusy powitalne w tym zestawieniu też były w czołówce. Dlatego korzystne skonstruowanie oferty pakietów powitalnych może przynieść sporo korzyści samym firmom. Należy przy tym zaznaczyć, że choć przebijanie ofert konkurencji to dobry sposób na przyciągnięcie nowych klientów, to jednak nie można na tym poprzestać.

Bonusy powitalne są bowiem tylko jednym z wielu czynników budujących markę na rynku. Wielu typerów posiada konta u kilku bukmacherów, a więc istnieje ryzyko, że po wykorzystaniu bonusu, wrócą do konkurencji. Bez stałych atrakcyjnych ofert, wysokich kursów i przejrzystych zasad trudno jest zatrzymać gracza u siebie na stałe.

Bonusy powitalne u bukmacherów są też pozytywnym zjawiskiem dla samych klientów. Możliwość obracania dodatkowymi środkami zawsze zwiększa szansę na wygraną. Przy rosnącej konkurencji na rynku zakładów bukmacherskich atrakcyjność ofert powitalnych będzie tylko postępować, co z pewnością jest dobrą informacją dla wszystkich graczy.

Artykuł powstał we współpracy z Mahalo Media