W Polsce coraz bardziej brakuje strażników miejskich. Powodem przede wszystkim niskie zarobki

Państwo Praca Dołącz do dyskusji
W Polsce coraz bardziej brakuje strażników miejskich. Powodem przede wszystkim niskie zarobki

Policja mierzy się od dawna z wielkimi niedoborami kadrowymi, co odbija się nie tylko na jakości pracy tej służby mundurowej, ale także poczuciu bezpieczeństwa obywateli. Jednak dużo mniej mówi się o problemach kadrowych straży miejskiej, a są one nie mniej dotkliwe od tych, które dotyczą policjantów. Praca strażnika miejskiego jest trudna i nie otrzymuje się za nią żadnych kokosów.

Nikt nie chce pracować w straży miejskiej za tak niskie pieniądze

Żeby uświadomić sobie, jak trudna jest sytuacja straży miejskiej w Polsce, najlepiej posłużyć się przykładem warszawskim. Jak informował na koniec 2024 roku portal TVN Warszawa, w stolicy Polski nieobsadzonych było aż 300 etatów strażników miejskich. Oczywiście, wielu młodych ludzi w Polsce nie ma ochoty na wykonywanie tego typu niewdzięcznej pracy.

Portal TVN Warszawa przytaczał także inne, dość szokujące dane – w Straży Miejskiej w Warszawie brakuje około 15 procent obsady. Nie pomogły nawet oświadczenia nowych komendantów, którzy zapewniali, że kryzys kadrowy w straży miejskiej jest jednym z priorytetowych problemów, które muszą zostać jak najszybciej zażegnane. Niewiele z tych zapowiedzi wyszło, a stan na 1 listopada 2024 roku to 296 wakatów.

Według portalu średnio miesięcznie udaje się zlikwidować niespełna jeden wakat. W takim tempie luka kadrowa zostałaby zasypana za 25 lat.

Młodzi nie chcą pracować w straży miejskiej z kilku powodów. Najważniejszym z nich są przede wszystkim finanse

Niedawno opublikowane ogłoszenie, które ma zachęcać młodych pracowników do wstępowania w szeregi straży miejskiej, niestety nie zachęca potencjalnych strażników proponowanymi pensjami. Nowo przyjęty strażnik miejski w stolicy może liczyć na zarobki na start w wysokości 6200 zł brutto. Jednak komendant straży miejskiej m.st. Warszawy Magdalena Ejsmont próbuje przedstawiać tę pracę jako bardzo intratne i prestiżowe zajęcie:

Miasto potrzebuje strażniczek i strażników. Bezpieczeństwo jest dla mieszkańców Warszawy bardzo ważne, rośnie też rola straży miejskiej. Dlatego namawiam osoby, które chciałyby łączyć noszenie munduru ze stabilnością zatrudnienia, by zainteresowały się tą ofertą. Tym bardziej, że dzięki przychylności radnych i prezydenta stolicy systematycznie poprawiamy warunki pracy i płacy w naszej jednostce.

Realia pracy strażników miejskich różnią się jednak od tych, przedstawianych w oficjalnych komunikatach. Praca ta (podobnie jak w przypadku policjantów) wiąże się z nieustannym stresem, a czasami może zdarzyć się, że strażnicy miejscy ryzykują zdrowiem, a nawet życiem. W przeciwieństwie do policjantów i żołnierzy, pracownicy tego typu służb nie mogą liczyć także na przejście na wcześniejszą emeryturę.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać strażnikiem miejskim?

Aby zostać strażnikiem, kandydat musi spełnić kilka wymagań:

  • posiadać obywatelstwo polskie,
  • mieć wykształcenie minimum średnie,
  • mieć ukończone 21 lat,
  • cieszyć się wzorową opinią,
  • być sprawnym fizycznie, a także psychicznie.

Dodatkowo w trakcie procesu rekrutacyjnego kandydat musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

Pomimo tego, że strażnicy miejscy nie zarabiają zbyt wiele, mogą liczyć na pewne profity finansowe. Straż Miejska w Katowicach proponuje kandydatom między innymi dodatek za wieloletnią pracę (5-20%) uzależniony od posiadanego stażu pracy. Kandydaci mogą liczyć także na dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastkę), a także dodatki za pracę w warunkach uciążliwych. Te ostatnie profity są przeznaczone dla strażników, którzy realizują najcięższe zadania w terenie, podczas zmiennych warunków atmosferycznych (wysokość dodatku to 300 zł brutto).