Sprzedaże produktów na pokazach są na cenzurowanym już od kilku lat. Konsumenci coraz mniej ufnie podchodzą do oferowanych produktów, a także do uczestnictwa w samych pokazach. Informacje w mediach i uświadamianie przez rodzinę dają pozytywny skutek. Teraz chmury zbierają się nad przedstawicielami firmy Philipiak.

O działaniach nieuczciwych naciągaczy, którzy na pokazach stosują manipulacje i psychotechniki do nakłaniania potencjalnych nabywców do nierozsądnego rozporządzenia swoimi środkami pieniężnymi, pisaliśmy już w artykule dotyczącym cudownych garnków i materaców.

Do niedawna firmie Philipiak, której działania polegają na dzwonieniu do ludzi i zapraszaniu na pokazy, gdzie prezentują swoje produkty, oferując dodatkowo nagrody za samo uczestnictwo i nakłaniają do zakupu kompletów garnków, noży i kuchenek indukcyjnych, a także szybkowarów, zastawy stołowej i kosmetyków, udawało się uniknąć bezpośredniego porównania do naciągaczy.

Zaletą firmy był fakt, że prócz wysyłania swoich sprzedawców do różnych miejsc w mniejszych miejscowościach, miała ona oficjalne przedstawicielstwa w wielu miastach, gdzie jest siedziba, ma swój adres, telefon, a centrala, mieszcząca się w Warszawie nie ukrywa ani swojej siedziby, ani telefonów.

Mimo tego, przez sporo skarg napływających do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podjęto działania wyjaśniające, mające na celu ochronę interesów konsumentów, którym nie podobał się między innymi fakt, że dzwoniono do nich bezpośrednio, nie mając zgody właściciela telefonu. Zgodnie z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego, przedsiębiorca może kontaktować się telefonicznie z konsumentem w celu marketingu bezpośredniego, ale musi uzyskać wcześniej na to jego zgodę.

Firma Philipiak Polska współpracuje z UOKiK, mając nadzieję na szybkie wyjaśnienie wątpliwości i deklaruje, że wszelkie jej działania są zgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Ubolewa jednocześnie, że takie działania mają dla niej zły wpływ na wizerunek marki i mogą przyczynić się do utraty pracy przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

W przypadku jakichkolwiek problemów z firmami zajmującymi się telemarketingiem lub sprzedażą bezpośrednią możecie zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcie pochodzi z serwisu shutterstock.com