Dłuższy urlop macierzyński coraz bliżej. Minister zdradza, jakie zmiany czekają rodziców

Praca Rodzina Dołącz do dyskusji
Dłuższy urlop macierzyński coraz bliżej. Minister zdradza, jakie zmiany czekają rodziców

Dziś zaprezentowany zostanie projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie dla części rodziców. Zmiany w tym zakresie były długo wyczekiwane.

Będzie dłuższy urlop macierzyński. Ale tylko dla części rodziców

O możliwości wprowadzenia zmian informowaliśmy jeszcze w listopadzie – jak dowiedział się wtedy Business Insider, nowy rząd już w tamtym momencie zaczął planować stworzenie przepisów, które pozwalałyby wesprzeć rodziców wcześniaków. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie projektu ustawy.

Z rozmowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z „BI” wynika, że urlop macierzyński ma zostać wydłużony nie tylko dla rodziców wcześniaków, ale też rodziców dzieci hospitalizowanych po narodzinach. W obu przypadkach urlop macierzyński będzie mógł zostać wydłużony maksymalnie o 8 tygodni – na zasadzie „tydzień za tydzień”. Tym samym jeśli np. dziecko będzie przebywać w szpitalu dwa tygodnie po narodzinach ze względu na stan zdrowia, urlop zostanie wydłużony również o dwa tygodnie. Minister zaznacza jednak, że projekt będzie przewidywać też pewien wyjątek. Mowa o tzw. „ultra wcześniakach”, czyli dzieciach urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących poniżej 1000 g. W takim wypadku urlop macierzyński zostanie wydłużony łącznie o 15 tygodni.

Minister zdradziła też, że dodatkowy urlop przysługujący na podstawie wspomnianej ustawy będzie musiał zostać wykorzystany od razu po „podstawowym” urlopie macierzyńskim i jednocześnie przed urlopem rodzicielskim. W tej kwestii państwo nie pozostawi zatem rodzicom zbyt dużej dowolności. Co jednak ciekawe, rodzice nie będą musieli korzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego, jeśli uznają, że z jakiegoś powodu nie chcą tego robić.

Warto też zaznaczyć, że z dłuższego urlopu macierzyńskiego skorzystają także rodziny zastępcze oraz rodzice przysposabiający dzieci.

Z dłuższego urlopu będą mogły skorzystać nie tylko matki

Istotne jest również to, że z dodatkowego urlopu będą mogły skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie – choć oczywiście rodzice będą musieli ustalić, które z nich skorzysta z tego przywileju. Dodatkowa część urlopu będzie oczywiście płatna; rodzicom będzie przysługiwać 100 proc. podstawy zasiłku przez cały okres.

Minister, zapytana o to, kiedy zmiany w urlopie macierzyńskim mogłyby wejść w życie, odpowiedziała, że najpierw potrzebne będą konsultacje międzyresortowe i konsultacje społeczne; ponadto projekt musi też przejść przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jak jednak zaznaczyła, liczy na sprawny przebieg całego procesu legislacyjnego – tak, by nowe przepisy mogły ostatecznie zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. Co istotne, dzięki przepisom przejściowym, nowa ustawa objęłaby również rodziców, którzy w momencie wejścia w życie zmian byliby już w trakcie urlopu macierzyńskiego.