Niektórzy emeryci otrzymają specjalny dodatek w wysokości 3 tys. zł. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć jeszcze dwie grupy

Państwo Praca dołącz do dyskusji (26) 22.11.2021
Niektórzy emeryci otrzymają specjalny dodatek w wysokości 3 tys. zł. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć jeszcze dwie grupy

Edyta Wara-Wąsowska

Planowany jest specjalny dodatek do emerytur – w wysokości 3 tys. zł. Świadczenie będzie jednorazowe i obejmie tylko wąską grupę emerytów. Dobra wiadomość jest taka, że dodatkowe pieniądze otrzymają jeszcze dwie grupy emerytów.

Dodatek do emerytur w wysokości 3 tys. zł. Świadczenie otrzymają nieliczni

Na kontach emerytów i recnistów wpłynęła w listopadzie czternasta emerytura – chociaż prawdopodobnie było to jednak świadczenie jednorazowe (wbrew początkowym zapowiedziom rządzących). Seniorzy mogą również liczyć na inny dodatek do emerytury – czyli trzynastą emeryturę, która (w przeciwieństwie do „czternastki”) jest świadczeniem ustawowym i wypłacanym raz w roku.

Teraz niektórzy emeryci będą mogli liczyć na jeszcze jeden, specjalny dodatek do emerytur w wysokości 3 tys. zł. Świadczenie, tak jak czternasta emerytura, będzie jednorazowe – jednak obejmie tylko niewielką grupę emerytów. Mowa o osobach o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Jak informuje „Fakt”, Sejm już przegłosował stosowną ustawę na ostatnim posiedzeniu. Teraz nowe przepisy muszą zostać jeszcze uchwalone przez Senat. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta. Można się jednak spodziewać, że nowe prawo wejdzie w życie już wkrótce.

Co jednak, jeśli ktoś był działaczem opozycji antykomunistycznej czy osobą represjonowaną politycznie, ale formalnie nie ma takiego statusu? W takiej sytuacji warto się pospieszyć – dodatek do emerytur w wysokości 3 tys. zł otrzymają osoby, które na podstawie decyzji Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uzyskają taki status do 31 grudnia 2021 r.

Dodatkowe świadczenie prawdopodobnie zostanie wypłacone w marcu 2022 r. Emeryci najpewniej nie będą musieli składać wniosków, by otrzymać dodatek.

Zyskają jednak jeszcze dwi grupy

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że ostatecznie zyska nie tylko grupa działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. Zyskają jeszcze dwie grupy.

Pierwszą z nich są kobiety, które przeszły na specjalną, wcześniejszą emeryturę – po to, by opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnościami. Teraz mogą one liczyć na świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto – czyli na minimalną emeryturę. Po zmianach świadczenie ma znacząco wzrosnąć i wynieść 1971 zł brutto. „Fakt” jednak przypomina, że konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jeśli uprawnione kobiety zrobią to do 28 lutego 2022 r., otrzymają wyrównanie od stycznia.

Drugą grupą są natomiast strażacy ochotnicy. O specjalny dodatek mogliby ubiegać się strażacy ochotnicy – mężczyźni po ukończeniu 65 lat (i co najmniej 25 latach czynnej służby w OSP) oraz kobiety (po co najmniej 20 latach czynnej służby w OSP). Osoby uprawnione do dodatku będą musiały złożyć – podobnie jak matki dzieci z niepełnosprawnościami – odpowiedni wniosek. Strażacy ochotnicy złożą go u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.