Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Codzienne Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji (56)
Domek do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie można postawić domek do 70 metrów bez pozwolenia. Jak konkretnie będą jednak brzmiały przepisy w tej sprawie? Rząd wreszcie zdradził nieco szczegółów. Okazuje się na przykład, że nie będzie można postawić kilkunastu domków na małej działce.

Pomysły z „Polskiego Ładu” oznaczają olbrzymie komplikacje w i tak już skomplikowanym polskim systemie podatkowym. Dodatkowo daniny dla zaradniejszych Polaków będą wyższe – czasem sporo wyższe.

Jednak w „Ładzie” była dość ciekawa propozycja. Szef PiS zapowiedział, że każdy Polak będzie mógł postawić bez wielkich formalności (czyli przede wszystkim bez pozwolenia na budowę) mały domek. Jak dodał, limit będzie wynosił 70 metrów kw., a nie 35 metrów jak dotychczas. Jarosław Kaczyński dodał, że warunkiem będzie też, by taki dom miał „płaski dach”.

Domek do 70 metrów bez pozwolenia. Są (jakieś) szczegóły

Wreszcie przedstawiciele rządu powiedzieli nieco więcej o pomyśle. Przede wszystkim – ma on mieć spory priorytet – projekt znajdzie się wśród 10 ustaw ogłoszonych do uchwalenia w ciągu 100 dni.

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii ujawniła, że prawdopodobnie na posesji do 1 tys. metrów kw. będzie mógł powstać tylko jeden domek do 70 metrów bez pozwolenia. Czyli ten, kto zapragnie mieć dwa takie domy, będzie musiał mieć 2 tys. metrów, kto trzy – 3 tys. I tak dalej.

Kornecka dodała, że ma to zapobiec powstawaniu „całych osiedli” na takich niedużych działkach.

Prawdopodobnie też małe domki nie będą mogły być budowane tuż przy granicach działek. Tak jak obecnie wygląda to w prawie budowlanym, budować będzie można ok. 3-4 metrów od takiej granicy. Przedstawicielka rządu tłumaczy to przede wszystkim względami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Czego się jeszcze można spodziewać w sprawie domków? Rząd wstępnie zapowiedział, że stworzy bazę projektów, z której każdy Polak będzie mógł skorzystać za darmo. Choć nie wiadomo, ile będzie w tej bazie projektów domków, ale według zapowiedzi, propozycje mają nawiązywać np. do niektórych polskich tradycji regionalnych.

Popularność domków modułowych w ostatnich latach jest dowodem na to, że Polacy bardzo polubili niedrogie nieruchomości, położone z dala od miast. Patrząc na ceny mieszkań w dużych aglomeracjach zresztą nietrudno to zrozumieć. Czy więc „Polski Ład” sprawi, że będziemy mieli wielki exodus do małych domów?