Ruszają dopłaty do samochodów w leasingu. Kierowcy mogą zaoszczędzić nawet do 800 zł miesięcznie

Finanse Moto Środowisko dołącz do dyskusji (14) 17.11.2021
Ruszają dopłaty do samochodów w leasingu. Kierowcy mogą zaoszczędzić nawet do 800 zł miesięcznie

Edyta Wara-Wąsowska

Już od lipca kierowcy indywidualni mogą ubiegać się o dopłaty w ramach programu „Mój elektryk”. Teraz ruszają też dopłaty do samochodów w leasingu. Trzy pierwsze firmy już od dziś przyjmują wnioski. 

Dopłaty do samochodów w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”

Już od lipca osoby fizyczne mogą ubiegać się o dopłaty do samochodów elektrycznych w ramach programu „Mój elektryk„. Wkrótce taką możliwość zyskają również przedsiębiorcy. Ruszają również dopłaty do samochodów w leasingu. BOŚ Bank podpisał już umowy z trzema firmami – Arval Service Lease, LeasePlan Fleet Management i Volkswagen Financial Services. Wspomniane firmy już od dzisiaj przyjmują wnioski o leasing i najem długoterminowy z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co istotne, w przypadku leasingu wniosek należy złożyć bezpośrednio w firmie leasingowej. Cały proces jest maksymalnie uproszczony. Ważne jest również to, że o dopłaty do samochodów w leasingu i wynajmie długoterminowym mogą starać się zarówno osoby indywidualne jak i firmy, spółdzielnie czy rolnicy indywidualni. Inaczej zresztą idea dotacji nie miałaby w tym przypadku większego sensu – większość nowych aut, w tym właśnie aut na leasing, trafia właśnie do przedsiębiorców.

Dopłata to szanse na znacząco mniejsze raty

Kierowcy, którzy zdecydują się na złożenie wniosku i ubieganie się o dopłatę, mogą liczyć na znaczące zmniejszenie miesięcznych rat. Z wyliczeń Arval Service Lease wynika, że dzięki programowi kierowca zapłaci miesięcznie od 300 do nawet 800 zł mniej – w zależności od modelu samochodu.

Zasady dofinansowań dla przedsiębiorców i użytkowników indywidualnych

Przedsiębiorcy mogą starać się o dopłatę dla dwóch kategorii pojazdów – M1 (osobowych) oraz N1 (dostawczych do 3,5 t DMC). W przypadku osobówek maksymalny koszt zakupu pojazdu wynosi 225 tys. zł; dla samochodów dostawczych takiego limitu nie ma. Wysokość dofinansowania jest natomiast w tym wypadku uzależniona od deklaracji średniorocznego przebiegu pojazdu przez następne dwa lata. W przypadku osobówek, jeśli przebieg będzie wynosił ponad 15 tys. km – dofinansowanie wyniesie 27 tys. zł. Jeśli mniej (lub przebieg nie zostanie zadeklarowany przez przedsiębiorcę) – wyniesie 18 750 zł. W przypadku samochodów dostawczych dofinansowanie wynosi co do zasady do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 50 tys. zł). Jeśli przebieg będzie wyższy niż 20 tys. km – do 30 proc. kosztów i nie więcej niż 70 proc.

W przypadku dopłat dla osób fizycznych maksymalny koszt zakupu pojazdu jest taki sam – 225 tys. zł. Limit ten nie dotyczy jednak posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Z kolei kwota dofinansowania wynosi 18 750 zł (przebieg nie jest uwzględniany), chyba że – ponownie – wnioskujący posiada Kartę Dużej Rodziny. W takiej sytuacji dofinansowanie wyniesie 27 tys. zł.