Dostawa w niedzielę nie jest żadnym problemem dla qcommerce nawet w okresie świątecznym. Podobnie jest z zakazem handlu w niedzielę, który po raz kolejny okazuje się dziurawy jak sito. Na nic zdały się wysiłki ustawodawcy, który dwoił i troił, by uniemożliwić Polakom zakupy na ostatnią chwilę przed Wigilią.
Praktycznie każdy dostawca w tym roku rozwozi towary w przynajmniej niektóre dni świąteczne
Zabrakło ci składników na sałatkę jarzynową? Okazało się, że miałeś kupić śledzie po kaszubsku, a nie po cygańsku? Po prostu chcesz coś dokupić na ostatnią chwilę? Najprawdopodobniej, gdy czytasz te słowa, jest już za późno, żeby zdążyć przed wieczerzą wigilijną. Chyba że jest jeszcze 24 grudnia, a ty mieszkasz w jednym z większych miast w Polsce i możesz skorzystać z usług szeroko rozumianego sektora qcommerce. Dostawa w niedzielę nie jest w tym roku żadnym problemem. Praktycznie każdy liczący się dostawca uruchomił jakieś usługi pozwalające zrobić zakupy w Wigilię, Sylwestra czy w Nowy Rok.
Szczegółową rozpiskę, w jakich dniach i jakich godzinach dostarczają poszczególne firmy, opublikowały Wiadomości Handlowe.
Lisek w Wigilię przyjmuje zamówienia do godziny 15:00 w Wigilię. Chętni mogą także zrobić zakupy 26 grudnia od godziny 11:00 do północy. W Sylwestra usługa będzie dostępna od 8:00 do 1:00, a w Nowy Rok od 10:00 do północy.
Wolt realizuje zamówienia złożone w Wigilię do godziny 17:00. W Nowy Rok dania restauracyjne oraz zakupy będą dowożone w standardowych godzinach poza Warszawą i Wrocławiem. W tych dwóch miastach praca kurierów rozpocznie się o godzinie 9:00.
Uber Eats będzie dostarczać zakupy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i Łodzi w Wigilię oraz 25 grudnia do godziny 17:00. W pozostałe dni kurierzy będą realizować zamówienia normalnie. W pozostałych miastach godziny będą nieco inne. Uber Eats 24 grudnia pracuje do godziny 15:00, w pierwszy dzień Świąt usługa pozostaje nieaktywna. W Sylwestra dostawy będą realizowane do godziny 20:00.
Dostawa w niedzielę jest możliwa także w przypadku operatorów związanych z konkretnymi sieciami handlowymi. Żabka Jush w Wigilię będzie oferować dostawy w standardowych godzinach, a więc od 7:00 do 23:00 w Krakowie i od 7:00 do 1:00 w nocy w Warszawie. W Sylwestra zamówienia będą dowożone od godziny 7:00 do 22:00. W Nowy Rok kurierzy zaczną pracę o godzinie 11:00.
Dostawa w niedzielę znajduje się też w ofercie usług qcommerce Żabki oraz Biedronki
Większych zmian w sposobie funkcjonowania nie planuje Glovo. Wszystko zależy od godzin otwarcia konkretnej restauracji. Co jednak ze współpracą z Biedronką? Standardowe zamówienia w Wigilię będą realizowane do godziny 12:00, w pierwszy i drugi dzień Świąt usługa będzie niedostępna. Typowy ekspresowy qcommerce Biedronki BIEK oferuje bardziej atrakcyjne godziny dostawy. 24 grudnia będziemy mogli złożyć zamówienie do godziny 18:00, 25 grudnia nie będziemy mogli tego zrobić wcale, a 26 grudnia usługa będzie dostępna od godziny 8:00.
Nie sposób nie zadać sobie pytania: jak to w ogóle możliwe? W końcu tegoroczna Wigilia przypada w niedzielę, podobnie zresztą jak Sylwester. Równocześnie nie tak dawno temu parlamentarzyści wykonali iście tytaniczną pracę, żeby uniemożliwić Polakom zakupy 24 grudnia. Jako zadeklarowany i radykalny przeciwnik zakazu handlu w niedzielę mam sporą satysfakcję z tego, że znowu ustawodawcy nie udało się uszczelnić restrykcji w taki sposób, żeby nie znalazła się w nich luka.
Należy przy tym podkreślić, że qcommerce w żadnym wypadku nie „omija zakazu handlu w niedzielę”. Przedsiębiorcy po prostu korzystają z dobrodziejstwa zwolnienia wskazanego w art. 6 ust. 1. pkt 20) ustawy o o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje:
[…]
20) w sklepach internetowych i na platformach internetowych;
[…]
Interpretacja powyższego przepisu jest bardzo prosta. Jeżeli sprzedaż odbywa się w internecie, to nie trzeba sobie zaprzątać głowy zakazem handlu w niedzielę.
Skoro qcommerce może handlować w Wigilię i święta, to właściwie czemu zabraniamy tego samego zwykłym sklepom?
Trzeba parlamentarzystom oddać, że nie są oni w stanie realnie ograniczyć działalności ecommerce w niedziele. Nie może również objąć zakazem kurierów obsługujących konkretnych sprzedawców. Po prostu nie byłby w stanie wyegzekwować tak restrykcyjnego prawa. Pikanterii sprawie dodaje jednak wypowiedź Paweł Żelazki, menedżera ds. projektów cyfrowych w sieci Biedronka. Stwierdził on, że:
[…] Wskazane placówki są regularnymi sklepami sieci Biedronka, w których zatrudnieni są pracownicy dedykowani do realizacji zamówień w ramach współpracy z aplikacją Glovo.
Spokojnie, nie chodzi o kasjerów i personel sklepów. Realizacją zamówień w ramach usługi BIEK zajmą się pracownicy zatrudnieni w dedykowanych do usługi mini centrach dystrybucyjnych. Nie mam oczywiście z tym żadnego problemu. Zwłaszcza że Biedronka zapewnia o premiach pieniężnych dla tych pracowników, którzy podejmą się pracy w dni wolne, świąteczne i objęte zakazem handlu. Dokładnie tak to powinno wyglądać.
Równocześnie sam fakt pełnej legalności takiego stanu rzeczy każe zadać bardzo ważne pytanie. Jeżeli dostawa w niedzielę obsługiwana przez normalnego żywego pracownika jest możliwa w przypadku qcommerce, to dlaczego tradycyjne sklepy zostały pozbawione możliwości prowadzenia działalności w tym dniu?
Wątpliwości są o tyle zasadne, że w przypadku Żabki i Biedronki mówimy o dokładnie tych samych towarach. Równość wobec prawa nigdy nie była mocną stroną polskiego ustawodawcy, to prawda. Jednak istnienie tak poważnej luki, której nie da się usunąć bez wylania dziecka z kąpielą, po raz kolejny podważa sens zakazu handlu w niedzielę jako takiego.