Jeśli chcesz kupić mieszkanie do 400 tys. zł, to możesz mieć spory problem. Chyba że zdecydujesz się na zakup w tym mieście

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Jeśli chcesz kupić mieszkanie do 400 tys. zł, to możesz mieć spory problem. Chyba że zdecydujesz się na zakup w tym mieście

Nie jest tajemnicą, że po ogłoszeniu programu Bezpieczny Kredyt ceny mieszkań szybko wzrosły – w niektórych miastach co najmniej o kilka procent. Zła wiadomość jest taka, że to tylko jeden z problemów dręczących rynek nieruchomości. Kolejnym jest spadająca podaż – zwłaszcza najtańszych lokali. Dostępność mieszkań do 400 tys. zł znacząco się skurczyła. Jest tylko jedno duże miasto, w którym oferta takich lokali nie skurczyła się w ciągu ostatnich 8 miesięcy.

Dostępność mieszkań do 400 tys. zł drastycznie spadła

Jak oceniają eksperci RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, dostępność mieszkań do 400 tys. zł w ciągu 8 ostatnich miesięcy znacząco spadła – a przynajmniej jeśli chodzi o lokale od deweloperów, sprzedawane w największych miastach Polski. Eksperci wskazują – co nie jest zaskoczeniem – że „sygnałem do startu w tym wyścigu” była zapowiedź programu Bezpieczny Kredyt. Po mieszkania od deweloperów ruszyły zarówno osoby, które kwalifikowały się do wnioskowania o preferencyjny kredyt, jak i ci, którzy nie mogli liczyć na dopłaty od państwa (a bali się znaczącego wzrostu cen mieszkań). Dodatkowo do „wyścigu” dołączyli też posiadacze znacznych nadwyżek finansowych, którzy do tej pory wstrzymywali się z zakupem nieruchomości. Wysoki popyt nie został zrównoważony równie wysoką podażą – deweloperzy wprowadzili na rynek w tym roku mniej mieszkań niż sprzedali.

Z danych big data RynekPierwotny.pl wynika zresztą, że np. w Krakowie na rynku pierwotnym było dostępnych 44 proc. mniej mieszkań niż rok temu. Z kolei we Wrocławiu odnotowano spadek o 37 proc., natomiast w Warszawie – o 34 proc. Niewiele lepsza jest sytuacja w innych dużych metropoliach kraju.

Wiele osób może jednak najbardziej martwić fakt, że drastycznie spadła zwłaszcza dostępność mieszkań do 400 tys. zł. Na przykład we Wrocławiu, pod koniec 2022 r., w ofercie lokalnych deweloperów było nawet 1600 mieszkań w cenie nieprzekraczającej tej kwoty; z kolei już w sierpniu 2023 dostępnych było już jedynie… 140 lokalu do 400 tys. zł. Tym samym dostępność mieszkań w tej cenie spadła w ciągu 8 miesięcy aż o ponad 90 proc. Mocno skurczyła się również budżetowa oferta deweloperów w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu czy Szczecinie.

Tylko w jednej metropolii nie ubyło mieszkań do 400 tys. zł

Co jednak ciekawe, w jednym z dużych miast chętni wciąż mają spory wybór, jeśli chodzi o mieszkania do 400 tys. zł. Mowa o Łodzi. W ofercie lokalnych deweloperów było pod koniec sierpnia wciąż ok. 1500 mieszkań w tej cenie – zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich dużych miast. Nie da się też ukryć, że generalnie ceny nieruchomości w Łodzi (zwłaszcza na tle innych metropolii) wciąż są niezwykle atrakcyjne – i mogą kusić np. osoby szukające mieszkania pod wynajem.