Szykują się duże zmiany w JPK_VAT. Część obowiązków ewidencyjnych zostanie uproszczona, ale są też złe wiadomości

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (127)
Szykują się duże zmiany w JPK_VAT. Część obowiązków ewidencyjnych zostanie uproszczona, ale są też złe wiadomości

Przedsiębiorcy muszą przyszykować się na kolejne duże zmiany w JPK_VAT. Z rozporządzenia Ministerstwa Finansów wynika, że część obowiązków – takich jak oznaczenia MPP – zostanie wycofana. Jednocześnie MF zamierza wprowadzić inne. 

Duże zmiany w JPK_VAT. Nie będzie oznaczeń MPP

Jedna z ważniejszych zmian dotyczy oznaczenia MPP – ma być ono wycofane z ewidencji VAT. Zmiana jest konsekwencją uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców. Wydaje się zresztą, że to jeden z problemów, które MF samo stworzyło. Teraz go rozwiązuje, chociaż dopiero po protestach ze strony firm, księgowych i doradców podatkowych.

Kolejnym uproszczeniem ma być zastąpienie oznaczeń „SW” i „EE” jednym, wspólnym – „WSTO_EE”. To zmiana wymuszona głównie pakietem VAT ecommerce. Ma on zacząć obowiązywać od 1 lipca. Warto jednak pamiętać, że Senat zgłosił swoje uwagi do projektu. To może okazać się problematyczne, jeśli chodzi o uchwalenie nowych przepisów w terminie.

Ponadto z rozporządzenia wynika, że czynności udokumentowane dokumentem zbiorczym wewnętrznym zawierającym sprzedaż z kas rejestrujących „RO” i dokumentem wewnętrznym „WEW” nie będą oznaczane GTU. To kolejna zmiana mająca na celu uproszczenie obowiązków ewidencyjnych, w których gubią się nie tylko sami przedsiębiorcy, ale rownież księgowi i biura rachunkowe.

Faktury uproszczone: zbiorcze wykazywanie paragonów z NIP

Duże zmiany w JPK_VAT dotyczą również faktur uproszczonych. Nie trzeba będzie już odrębnie wykazywać paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone – faktury uproszczone w JPK_VAT będzie można wykazywać zbiorczo.

Oprócz tego przedsiębiorców czekają również zmiany związane z kodami GTU. MF chce wyeliminowania różnic między dokumentacją techniczną, a wskazanymi w rozporządzeniu oznaczeniami. W związku z tym zamiast oznaczeń typu „01” czy „02” stosować trzeba będzie oznaczenia „GTU_01” czy „GTU_02” (dotyczy to wszystkich kodów GTU, do „13” włącznie). MF w rozporządzeniu dookreśliło również niektóre oznaczenia. Na przykład kod GTU_10 będzie dotyczyć także m.in. przeniesienia prawa do rozporządzania budynkami, budowlami i gruntami oraz ich częściami i udziałami w prawie własności jak właściciel.

Nie tylko uproszczenia

Duże zmiany w JPK_VAT szykowane przez MF to jednak nie tylko zniesienie niektórych obowiązków ewidencyjnych lub ich uproszczenie. Oprócz tego resort chce wprowadzić także zmiany dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Rozporządzenie ma wprowadzić obowiązek wskazywania w ewidencji terminu płatności lub daty dokonania zapłaty w przypadku dokonywania korekty podatku należnego w ramach ulgi. To może stanowić spore utrudnienie. Dobra informacja jest natomiast taka, że ta konkretna zmiana zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2022 r. Reszta rozwiązań ma wejść w życie już 1 lipca.