Dzicy lokatorzy mogą zacząć się bać. Prawnicy przygotowali specjalny projekt zmian w prawie

Nieruchomości Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Dzicy lokatorzy mogą zacząć się bać. Prawnicy przygotowali specjalny projekt zmian w prawie

Dzicy lokatorzy, którzy zajmują cudze mieszkania przez wiele miesięcy, a nawet lat, to niestety zmora polskiego rynku nieruchomości. Niestety, ale prawo w Polsce jest skonstruowane w taki sposób, aby chronić lokatorów, często pozostawiając właścicieli bez pola manewru. Nierzadko bywa też tak, że właściciel nie może wykonać żadnego ruchu związanego ze swoją własnością, ponieważ nie pozwalają mu na to obowiązujące przepisy. Szczecińscy prawnicy postanowili jednak działać w tej sprawie.

Powstała e-petycja i projekt ustawy ws. dzikich lokatorów. Mają one pokazać społeczne poparcie dla zmian w prawie

Szczecińscy prawnicy z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski przygotowali petycję i projekt ustawy, która ma zmienić sytuację osób wynajmujących mieszkania niepłacącym lokatorom. Problem dzikich lokatorów jest związany nie tylko z samym zajmowaniem nieruchomości. Często wiąże się także ze zniszczeniami mienia, a także wielotysięcznymi długami. Detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska wypowiadała się o niedoskonałości polskiego prawa dla portalu Wszczecinie.pl.

Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety, z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez nieuczciwych najemców. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie, możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii.

Bardzo powszechnym problemem jest także kontakt z nieuczciwym najemcą. Często zdarza się, że właściciel dopominający się zapłaty zaległości finansowych, spotyka się z zarzutami o nękanie dzikiego lokatora.

Szczecińscy prawnicy proponują przede wszystkim przyspieszenie i usprawnienie postępowań

Wielu właścicieli mieszkań nie ma żadnego pola manewru w sprawie dzikich lokatorów. Takie sytuacje trwają często przez wiele miesięcy. Prawnicy, którzy przygotowali petycję i projekt ustawy, chcą zmienić ten stan rzeczy w pierwszej kolejności. Twórcy projektu dużą wagę przyłożyli także do wyeliminowania możliwości wykorzystywania luk prawnych przez dzikich lokatorów. Zmianie ma ulec sposób doręczania korespondencji od komorników i sądów. Ustawa ma także poprawić sytuację wierzycieli, a mianowicie regulować sposób przyznawania dzikim lokatorom mieszkań socjalnych.

Inną, kluczową zmianą prawa, którą proponują szczecińscy prawnicy, jest uwolnienie właścicieli lokalów od konieczności opłacania rachunków za dzikich lokatorów, którzy bezprawnie zajmują mieszkanie lub dom. Prawnicy proponują także zmiany w sposobie znajdowania noclegowni, schroniska czy innej placówki, zapewniającej miejsca noclegowe lokatorom. Zmiana przepisów w tym zakresie miałaby uelastycznić postępowania komornicze, które dotyczą egzekucji obowiązku wydania lokalu.